| George1337 a întrebat:

Cand pun frana se aude un scartait scurt, placutele si discul sunt bune. Ce ar putea fi? Mercedes W203 180K 2003

Răspuns Câştigător
| Daviddamiean a răspuns:

Salut, am patit si eu asta exact dupa ce am schimbat placutele cu tot cu discuri, dupa am mers din nou la mecanic sa vad din ce cauza, placutele erau bune dar totusi de acolo venea scartaitul deoarece ori ar fi putuf peinde o pietricica ori pur si simplu cand apesi frana contactul dintre placuta si disc denota acel scartait, cu timpul isi revine, la mine si a revenit

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Etrierul are un pistonas, care impinge placuta, cand apesi tu pe frana, sau cand tragi frana de mana.
Mai mergi cu ea, da mergi mai prudent, si vezi daca se duc placutele repede. Nu folosi frana in excess daca nu ai nevoie de ea. Ca multi soferi asa fac. Si urmareste placutele sa vezi daca se duc, E posibil sa ai vreun pistonas de-ala blocat, la unul din etrieri.

| Mad1 a răspuns:

Ori placutele au fost de proasta calitate.

| Dom1 a răspuns:

Contează foarte mult din ce aliaj sunt făcute plăcuțele de frâna sau dacă sunt schimbate recent, ai putina răbdare pana se aseaza plăcutele pe disc.