| alexandru160609 a întrebat:

Salut! Am o problema. Am cumpărat un Rockrider 530s din Dechatlon acum 3-4 luni. Dar de ceva timp a inceput sa scârțâie frana pe fata. Este un șcârțit asa mai gros si vibreaza cadrul.  Cand pun frana pe fata nu prinde bine dar daca o fortez incepe sa scârțâie. Am spalat, degresat pe scurt am facut tot ce am stiut. Am încercat sa pun plăcutele pe o alta bicicleta si merg perfect. Cu discul la fel. Discul si placutele sunt noi. Repet am cumparat bicicleta acum 3-4 luni. Dar am problema asta doar cu frâna de pe fata. Daca aveți idei cum as putea rezolva problema, scrieti un comentariu. Mulțumesc!

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Dacă are doar 3-4 luni, e în garanție. Du-o la ei la service.

| VoidEternal a răspuns:

Clar placutele sunt contaminate. Uneori, daca sunt contaminate cu ceva substanta uleioasa si care se spala greu, singura varianta este sa le inlocuiesti. Cu ce ai degresat?

Metoda care merge la mine e cu spray de frane, dai foarte bine pe discuri si placute, apoi cu frana usor apasata, doar cat sa faca contact placutele pe disc, iti dai drumul de pe un deal, sa cobori macar 3 -4 minute. Pe masura ce cobori, apesi progresiv frana in incremente mici. Adica sa le incingi cat mai tare fara sa pierzi foarte mult din viteza, nu ajungi sa te opresti.

Dupa ce termini panta, cand apesi din nou pe frana o sa te miri ce diferenta e. Daca nici cu varianta asta nu merge, trebuie alte placute. Mai sunt variante de curatat placutele cu alcool izopropilic si apoi incalzite la flacara la aragaz dar eu cu spray-ul de frane am avut rezultatele cele mai bune.