| anonim_4396 a întrebat:

Care arbore al cutiei de viteze transmite miscarea mai departe la transmisia longitudinala?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Arborele principal de iesire, duce miscarea mai departe.

Cutia de viteze la transmisia manuala are 3 arbori, sau axe zile cum vrei.
-1 arbore de intrare, care primeste miscarea de la ambreaj
-1 arbore de iesire, care duce miscarea mai departe in transmisie
-1 arbore intermediar.

Arborele de intrare si de iesire, sau aroborii principali, sunt situati pe aceiasi axa, la viteza maxima ei devin 1 singur arbore, se cupleaza unu cu altul ca un singur arbore.

Arborele intermediar este situat pe o alta linie, o alta axa imaginara, sub arborele care aduce si duce miscarea mai departe.

Fiecare arbore au pe ei roti dintate de diferite diametre, iar prin cuplarea diferita da acele trepte de viteza

Am spus folosind cuvintele mele, nu stiu ce nume technice au acei arbori.
Arborele de intrare si iesiere imagineazati ca ai un arabore apoi il rupi in 2, dar raman pe aceiasi axa, pe aceiasi linie.

Arborii de intrare si iesire in afara de rotile dintate fixe, au si roti dintate interior care cupleaza rotile dintate fixe
Arborele intermediat are doara roti dintate fixe.

Deci maneta ce aschimbi vitezele, misca primn cateva tije rotile dintate de pe arborii de intrare si iesire.

Bine asta e asa in mare, is mai multe piese care fac parte din aceste roti dintate care culiseaza pe arborii principali.