| martensica a întrebat:

Care dintre conducătorii de vehicule, ce se apropie simultan de o intersecţie, are prioritate de trecere, în situaţia în care unul întâlneşte indicatorul „Oprire", iar celălalt indicatorul „Cedează trecerea"?
Variante de răspuns
A. conducătorul care întâlneşte indicatorul „Cedează trecerea";
B. conducătorul care circulă din dreapta;
C. conducătorul care întâlneşte indicatorul „Oprire".

Va rog sa argumentati raspunsul!

Răspuns Câştigător
| caramelO a răspuns:

Cand doua vehicule urmeaza sa se intalneasca intr-o intersectie dirijata prin indicatoare venind de pe doua drumuri unde sunt instalate indicatoare cu aceeasi semnificatie cel care vine din dreapta are prioritate.
Deci rasp corect: B

35 răspunsuri:
| breed a răspuns:

Cel care are masina mai scumpa.Argumente:are mai multi bani, relatii, cunostinte.

| ALEx_7862 a răspuns:

B. intr-o astfel de intersectie se aplica regula prioritati de dreapta

| Bacemi a răspuns:

Nu poate fi vorba despre prioritatea de dreapta daca vorbim despre o intersectie dirijata. Acest lucru este valabil doar in situatii in care ambii conducatori intalnesc semnul cedeaza trecerea ( cred eu ). Conform prioritatii semnelor ar fi normal sa aiba prioritate cel care intalneste semnul '' cedeaza trecerea ''. Nu sunt foarte sigur pe rationamentul meu pentru ca nu sunt sofer. Astept o parere si de la soferi experimentati.

| caramelO a răspuns:

Bacemi in situatia in care in ambele intersectii indicatoarele au aceeasi semnificatie atunci se aplik regula prioritatii de dreapta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel care are dreapta libera.
Tinand cont ca amandoi au Stop.

| mariobros a răspuns:

A.
`Cedeaza trecerea` nu obliga la oprirea totala a vehicolului.
`Oprire`( STOP) obliga la oprirea vehicolului, asigurare si apoi reluarea deplasarii sau acordarea prioritatii altui vehicul.

| hândel a răspuns:

B, pentru. că niciunul din indicatoarele: "stop" şi "cedează trecerea" nu-ţi dă prioritate de trecere.

| Barajag a răspuns:

Daca ai "Cedeaza" sau STOP ("OPRIRE"), intotdeauna dai prioritate de dreapta (pe langa alte directii posibile). Indiferent daca ala din dreapta sta sau se misca. L-ai vazut in dreapta, ai oprit si-l lasi sa treaca. Varianta Abig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Indicatorul "Cedeaza trecerea" nu te obliga sa opresti, pe cand celalalt indicator, da. Deci, conducatorul care intalneste indicatorul "Stop" este obligat sa opreasca, cedandu-i trecerea celuilalt conducator auto.

| Levente a răspuns:

Varianta corecta raspuns B.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Legea spune asa -inticatorul oprire si cedeaza in aceeasi intersectie sunt egale si se aplica legea prioritatii de dreapta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

CaramelO, spune-mi rogu-te ce nr. ai pe placuta. Nu de alta, dar sa stiu de cine ma feresc in trafic. Daca semnele au aceeasi semnificatie, de ce sunt reprezentate diferit? De amorul artei grafice? Intradevar, amandoua sunt indicatoare care te obliga, dar obligatiile difera. happy

| caramelO a răspuns:

Kronstad... am dat un raspuns corect poate ca m-am explicat putin "gresit" cine a citit regulementul intelege ce vreau sa spun si anume ca amandoua indicatoarele daca se afla in aceeasi intersectie au aceeasi semnificatie. am vazut ca u ai considerat rasp A corect ceea ce este ffffff gresit asta inseamna ca noi trebuie sa ne ferim de tine ai picat testul. nu ma mai chinui sa iti explic iti pot garanta ca rasp corect este B.:-p

| caramelO a răspuns:

Scz ultimul rasp era pentru Kronstadt am scris gresit numele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

CaramelO, m-am pripit cu raspunsul. Mea culpa!

| eugem35 a răspuns:

La ambele indicatoare trebuie sa opresti ciar daca ai indicatorul stop sau cedeaza trecere, nu ai specificat ca cel care vine din dreapta ce indicator intalneste, am lucrat mult timp in strainatate si am intalnit intersectie in cruce cu ambele indicatoare stop pentru cei care vin din dreapta si pentru cei care vin din stanga si am intrebat de ce este asa intersectia si raspunsul a fost pentru ca erau multe accidente in intersectia respectiva si sa vezi ce se aplica regula, la mica intelegere cel care a fost primul sa treaca ce faci dac este un camion cu remorca de 18 m si este deja cu cabina in intersectie nu il lasi sa treaca ce ai de pierdut ca tot la destibatie ajungi cioar dac il lasi sa treac crezi ca dac treci inaintea lui ajungi mai repede si ce folos, este bine sa fim civilizati si sa il lasi sa treaca nu ai nimic de pierdut

| besche a răspuns:

Daca ai STOP, opresti, te asiguri si acorzi prioritate tuturor vehiculelor, indiferent din ce parte vin. Nu sunt intersectii care sa aiba STOP la o strada si la cealalta "Cedeaza trecerea"

| eduardd a răspuns:

Varianta B; Cand nu sunt indicatoare de circulatie se aplica regula prioritatii de dreapta si aceeasi regula si-n cazul indicatoarelor identice.

| martensica explică:

Va multumesc pentru raspunsuri si explicatiile acordate!

regis
| regis a răspuns:

Citind unele din raspunsurile de mai sus, nu ma mira deloc halul in care se circula prin oras. Daca intre utilizatorii de internet circa jumatate au dat un raspuns gresit la o intrebare legata de prioritate, nu vreau sa ma gandesc ce se intampla daca sunt chestionati cativa soferi luati la intamplare. Atentie mare, astfel de soferi sunt zilnic printre noi!

| adryanb27 a răspuns:

{A} Cata prostie in raspunsuri! amatorii, laughing Cedeaza trecerea are prioritate, Stop trebuie sa i/o ofere!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

B

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

B conducatorul care circula din dreapta. e ca si cum nu ar fi semne de circulatie si conducatorii trebuie sa-si continuie drumul. ambele semne sunt egale in situatia asta. oprirea e pusa intr-o intersectie unde nu este vizibilitate iar cedeaza trecerea unde este vizibilitate si nu este nevoie sa opresti roata ca sa iti continui drumul. (asta am inteles din ceea ce mi-a explicat instructorul)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

B

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

B

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

B

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

C

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atat idicatorul STOP cat si indicatorul CEDEAZA TRECEREA, va informeaza ca in acea intersectie, v-ati pierdut prioritatea, si urmeaza sa o acordati celor cu care va intalniti, si circula pe drumul cu prioritate. Diferenta dintre ele este caci la indicatorul STOP, oprirea este obligatorie, in locul unde a-ti atins punctul de maxima vizibilitate, asupra drumului intersectat(chiar daca pe drumul prioritar nu circula nici un vehicul in acel moment) iar la indicatorul CEDEAZA TRECEREA, puteti patrunde in intersectie, dupa ce v-ati asigurat ca pe drumul prioritar nu circula nici un vehicul in acel moment, fara a opri.Atentie! Daca patrundeti in intersectie in acelasi moment cu un alt vehicul care la rindul lui vine dintr-un drum cu pierderea prioritatii(semnalizat cu STOP sau CEDEAZA TRECEREA), dupa ce impreuma a-ti acordat prioritate celor care circula pe drumul prioritar, cand urmeaza sa patrundeti in intersectie, trebuie sa va acordati prioritate de dreapta, in situatie de egalitate(daca vi se intersecteaza traiectoriile anuntate prin semnalizare, ambii fiind neprioritari). Indicatorul STOP este montat in acele intersectii unde raza de vizibilitate pentru asigurare la patrunderea in intersectie este redusa, DECI RASPUNSUL ESTE B SE ACORDA PRIORITATE DE DREAPTA (eu sunt amator dar am intalnit multi foarte multi profesionisti care ma contrazic si spun ca STOP ACORDA PRIORITATE TUTUROR VEHICOLELOR INDIFERENT DIN CE PARTE VIN SA LE FIE RUSINE SI SA MAI PUNA MANA PE LEGISLATIE )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conducatorul care circula din dreapta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel care vine din dreapta 100% am gasit in cartea editura national din 2010winking