| Ady28 a întrebat:

Are ceva daca imi pastrez jantele de aliaj de la cauciucurile de vara si le pun la cele de iarna? Afecteaza ceva? E prima masina pe care o am si nu cam ma pricep?

Răspuns Câştigător
| TrăieşteClipa a răspuns:

Nu este nicio smecherie cu jantele de iarna.
Tabla rugineste si unde se umfla rugina poate sa piarda aer.
Aluminiul nu rugineste, iar anvelopele este bine din cand in cand sa le echilibrezi si sa le controlezi.
PS.
Eu am jante de aluminiu si de iarna si de vara.
Din comoditate ma duc tot la vulcanizare sa le schimb si il pun sa le controleze oricum daca sunt echilibrate.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt mult mai bune cele de aliaj iarna... nu sunt afectate decat estetic de zapaza, sare samd fata de cele de otel.

Singura problema e ca e mai usor sa le zgarai

| OldSoul a răspuns:

In pricipal nu prea are nici o problema, atat ca teoretic sarea care se da pe drumuri pot afecta vopseaua, paractic eu de doi ani in fiecare iarna merg cu jante de aluminiu pe 17" cauciucuri cu talon mic si nu am avut nici o problema nici cu vopseaua nici in rest.

| Tudy000 a răspuns:

Nu afecteaza nimic atata timp cat se potrivesc cauciucurile

| Alexandru_Miu_1988 a răspuns:

Pe timplul iernii o sa ai ceva probleme cand e zapada, iti ingreuneaza rotile, cand dai de noroi o sa iti intre mai usor nisip/pietre la placute eu am avut si e cam nasol iarna pe zapada daca este zapada mai mare de 5cm dupa o zi de mers cu masina toata roata este o bucata de gheata happy

Mai bine dai. 200ron pe niste jante de tabla iti pui caucucurile pe ele si cand se termina sezonul iarna/vara doar schimbi jantele singur, nu mai dai banii la vulcanizare happy