| Vasilicamosbatran a întrebat:

Care e diferenta intre benzina 95 si 99?
(Petrom) sau nu stiu daca conteaza.

Răspuns Câştigător
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Cea de 99 e mai de calitate, cica arde mai bine, ofera putin mai multa performanta ( gen 2cp in plus), etc. E recomandata sa o folosesti la motoarele noi cu injectie directa mai mult. Daca ai o masina mai veche cu injectie MPI clasica, eu zic sa o bagi pe aia mai ieftina.

8 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cifrele alea se refera la cifra octanica. Cifra octanica mai mare ajuta motoarele sa functioneze un pic mai bine.
Daca masina ta e facuta pentru 95-98, va merge mai ok cu 98.
Dar daca depasesti cu mult cifra octanica, motorul poate merge aiurea, se poate supraincalzi, sau se pot manca supapele/scaunele lor.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Cifr%C4%83_octanic%C4%83

| Sofer a răspuns:

99 puțin mai buna decât 95. Dacă mașina cere de 95. De asta ii bagi.

Răspuns utilizator avertizat
| outsidethebox a răspuns:

Cica ar fi echivalentul lui 100 de la OMV, asa spun ei in buletinele de analiza.

| Psksjns a răspuns:

E mai calitativa, arde mai bine având cifra octanică mai mare si are adăugați niste aditivi pentru curățarea motorului… etc.

| spike22 a răspuns:

Trebuie doar sa incerci.Eu fac plinul si contorizez km, asa imi dau seama de calitate. Apoi simt masina daca este mai vioaie si mai silentioasa.
Cea mai buna pana acum mi s-a parut cea de la Mol premium.
Fac mai multi km si trage mult mai bine.
Imi dau seama in depasiri.

| Vasilicamosbatran explică (pentru spike22):

Ce masina ai daca nu te superi?
Eu mi-am luat recent un passat b5.5 2004 cutie automata(modelu cu comenzi pe volan si navigatie de aia cu magazie de cd-uri)
Am gasit un baiat care mi-a dat-o cu 100 mil vechi. Cred ca in euro ar veni 2000 nu?
Am avut mai demult si Fiat punto 1.2 di Lancia Ypsilon tot 1.2
Si tot asa.

| NiiEggaaaa a răspuns:

Una are gust mai bun