| AnonimFaraPereche a întrebat:

Care e diferenta intre cutia de viteze automata simpla, automata CVT sau automata dublu ambreiaj?

3 răspunsuri:
| FleshUl a răspuns:

Diferentele sunt la schimbarea vitezei, la eficienta(d.p.d.v al consumului dar si al asa zisului zguduit, adica nu simti cand schimba treapta)! Cea mai buna cutie este cea cu dublu-ambreiaj care este cam pe toate masinile noi automate si care este foarte buna!

| AnonimFaraPereche explică (pentru FleshUl):

Deci nu este diferenta de cum schimbi viteza, ci de performanta?

| suntserios a răspuns (pentru AnonimFaraPereche):

Fiind automata nu schimbi viteza.
E vorba de tehnologia cutiei. CVT nu functioneaza pe principiul clasic cu roti dintate ci cu niste conuri si emuleaza o cutie de viteze clasica.

Cea cu dublu ambreiaj este una dintre cele mai performante cutii pentru ca are treptele pregatite in avans... avand doua ambreiaje