| mafiot1 a întrebat:

Salut.Ce inseamna la masinile auto Cutia de viteze Automata (dublu ambreiaj) si Transmisie 4x4 (automat)?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cutie de viteze automata inseamna ca masina schimba singura vitezele si nu soferul. Dublu ambreiaj e doar o tehnologie a cutiei automate.

4x4 inseamna ca toate cele 4 roti primesc putere de la motor. 4x4 automat inseamna ca masina calculeaza singura cum da puterea catre puntile fata sau spate

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cutia de viteze automata cu dublu ambreiaj este o cutie automata ce schimba "repede" (sportiv).
Transmisia 4x4 automata inseamna ca trag toate cele 4 roti simultan, iar vitezele se schimba automat. Poate fi cu ambreaj simplu, sau cu dublu ambreaj si ea.

| DaniTDCI a răspuns:

Cutia de viteze automata schimba automat vitezele. de aceea vine de la cutie automata. logic nu? e gandita incat sa schimbe singura vitezele fara a mai avea treaba cu pedala de ambreiaj si schimbator, transmisia 4x4 inseamna putere pentru toate cele 4 roti,,.