| minel900 a întrebat:

Care este diferenta dintre cutia automata dsg si cea automata cea simple?

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Diferenta ar fi intre o cutie automata si una hidramata, hidramata (merge pe baza manuala si automata in functie de cum doreste soferul) e pentru camioane fiind in forma de T si merge inainte si inapoi atat, automata poate sa fie atat pentru masini cat si pentru camioane, combine de grau, etc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dsg este in principiu o cutie automata mai performanta care se foloseste de un sistem numit dublu ambreiaj. Practic sunt 2 cutii de viteze care functioneaza ca una singura, cea de a adoua avand rolul de a schimba viteza cu cateva momente inainte pentru a nu se simti momentul schimbarii.

| LTAA a răspuns:

Nu exista nici o diferenta, asa se numeste cutia automata folosita in masinile grupului Volkswagen.