| Simion_Barna_1996 a întrebat:

Care este diferența dintre vw golf 1.6 benzina+GPL 105hp și vw golf 1.9 tdi 90hp. Ce mă interesează este raportul consum și putere. Mulțumesc!

4 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Avand in vedere ca motoarele pe benzina de la vag sunt dezastru. cum ar fi 1.6 16v si 1.4 16v. Merge si 1.6 ala asa si asa cu gpl. dar recomandat ar fi 1.6 8 sr pentru ca nu are egr si costul distribuției costa la jumate fata de astea in 16v. Iar de diesel alh numai de lauda. cine vrea forta nu isi ia alh. isi ia axr de 101 cp/ajm 116 cp/asz 131 cp/arl 150 cp.
Eu detin golf 4 1.4 16v din 2003. Caroseria si vopseaua e impecabila mai putin motorul ca nu e asa stralucit dar cel putin merge in mintile lui. Cu timpul o sa schimb si motorul de pe caroseria asta.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

1.6 e un motor mai puternic iar 1.9 tdi are cuplu mai mare (e mai bun la carat desi golful nu e o masina de carat cu ea). Indiferent cat e de laudat ALH-ul eu nu as merge pe un diesrel asa vechi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.6 e mai bun în localitate, iar 1.9 e mai bun la drum lung.

| Gabriel_Matei_1905 a răspuns:

In primul rând consumul...1.6 gol consuma afara undeva la 7 la suta, 1.9 tdi pe la 4.5-5 la suta. acum e diferența de preț 2.4 Ron litru și 4.8 motorina.