| EmiiLoveYou a întrebat:

Care este rolul centurii de siuranta pe care trebuie sa o poarte pasagerii intr-un autoturism?

11 răspunsuri:
| ionutz03 a răspuns:

Rolul centurii este de a te mentine imobilizat in scaun, deoarece in caz de impacact frontal iesi prin parbriz cu viteza foarte mare si de regula iesi cu capul inainte si este probabilitate de 90% sa iti rupi gatul. Dar sunt si cazuri de accidente in care din cauza centurii a murit.

| RB26DETT a răspuns:

Centura de siguranta are un rol extrem de important, de geaba ai airbag daca nu ai centura de siguranta pusa, iti poti fractura gatul in cel mai fericit caz. centura de siguranta se cheama asa pentru ca protejeaza persoana ce o poarta, la fiecare soc mai puternic aceasta ingheata[se blocheaza] si nu permite ca pasagerilor sau soferului sa li se intample ceva precum zburatul pri parbriz, in caz de rasturnare cu rotile in sus si revenire nu mai dai cu capul de plafon putand sa iti fracturezi ceva oase. Si daca te vede politia fara centura de siguranta pusa iei amenda, si putina istorie happy centura de siguranta a fost prima data inventata de VOLVO, in prezent volvo produce cele mai bune masini la capitolul siguranta, noul volvo v40 a fost denuntat de Euro NCAP ca fiind cea mai sigura masina din lume la impacturi[accidente]

| valentingb a răspuns:

Pe scurt,iti salveaza viata. Mai detaliat, cele mai frecvente accidente sunt cele frontale.
Din cauza inertiei,atunci cand masina se opreste brusc, pasagerii au tendinta sa pastreze viteza si sensul de deplasare, iar din cauza asta multi pasageri sar prin parbriz,lucru care in general e foarte periculos. In cazul rostogolirii, pasagerii sunt amestecati prin interiorul masinii si se lovesc,traumele putand fi fatale. Chiar si in cazul unui impact lateral, centura este inca folositoare. Cum? Centura are un mecanism cu dinti, care la declansarea cu viteza se blocheaza. Astfel, la impact, atunci cand persoana porneste cu toata viteza inainte, trage cu umarul centura, al carui mecanism se blocheaza, astfel salvandu-i viata, de cele mai multe ori. La rostogolire, nu te vei trezi aruncat ca o minge de ping-pong prin masina, iar la impactul lateral, desi dai cu capul in geam, macar nu sari prin el. Bineinteles, uneori centura omoara, dar asta se intampla rar, foarte rar.

| Azµre a răspuns:

Pentru siguranța atât a șoferului cât și a pasagerilor! Și pentru asigurarea funcționării în parametrii normali ale sistemelor de sigunrață, și anume Air-Bag, ele te pot omoră dacă nu porți centura de siguranță!

| WR104 a răspuns:

Este cel mai important mecanism din componenta unui autoturism, fara ea nu poti pleca la drum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia gandeste putin cu capul tau...care crezi ca-i este rolul de vreme ce se cheama "centura de siguranta"?

| robertpaul a răspuns:

Centura de siguranta este obligatorie.Intr-un accident iti salveaza viata, deoarece un accident fie el frontal, lateral sau din spate provoaca o anumita forta gravitationala(G), pe care corpul tau o resimte in urma impactului si se produce in inversul locului de impact, adica daca esti lovit din stanga forta g te impinge in dreapta.De aceea centura, te protejeaza de a nu parasii locul pasagerului la aceasta forta G:trecand prin geam, putand lovii ceilalti pasageri sau lovind caroseria masinii cu capul. Centura de siguranta salveaza mii de vieti zilnic.

| Toxic a răspuns:

Sigurata!

| Unstopable a răspuns:

Sa ii tina in scaun in loc sa zboare prin geam in caz de accident

| printisorul23 a răspuns:

In caz de accident sa te tina de scaun sa nu iti rupi muia de parbriz laughing funda?batting eyelashes

| cristianox10 a răspuns:

Sa spunem ca te loveste o masina din fata si tu daca nu ai centura zbori prin parbriz cu viteza foarte marehappy sper ca te-am ajutat