| Alucard248 a întrebat:

in codul rutier este mentionat faptul ca toti pasagerii trebuie sa poarte centura de siguranta, in cazul in care pasagerii din spate nu poarta centura ce se poate intampla? Si cine primeste amenda soferul sau pasagerul? Soferul risca puncte penalizare? Daca cineva s-a confruntat cu o situatie de genul il rog sa mentioneze acest lucru happy, multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Pasagerul isi plateste amenda (daca este major), dar soferul primeste punctele, care sunt in numar de 2 sau 3.
1 punct = 10% din salariu minim brut pe economie.
Daca soferul nu are centura, atunci el isi plateste amenda care este in valoare tot de 2 sau 3 puncte, si de asemenea va primi si puncte.
Detalii: http://www.legislatia-rutiera.ro/raspunderea-contraventionala.oug/
Art.98
Art. 99 punctul 8.

Este adevarat ca in legislatia rutiera nu se specifica in mod expres ca pasagerul isi va plati amenda; dar legislatia rutiera este data si pentru pietoni si pentru cei care conduc animale pe strada, etc.
Am mai gasit un articol: "Cu amenda de 290 sau de 435 de lei (clasa I de sancțiuni) vor fi sancționați șoferii care vorbesc la telefon în timp ce conduc, fără a avea un dispozitiv de tip „mâini libere", dar și cei care nu semnalizează când schimbă direcția de mers, precum și pasagerii care nu poartă centura de siguranță. De asemenea, și pietonii care încalcă regulile de circulație pot fi amendați cu sumele menționate." Sursa: http://www.avocatnet.ro/......tiere.html
La fel si aici: http://alba24.ro/......45341.html

| Alucard248 explică (pentru anonimg):

Multumesc!

| anonimg a răspuns (pentru Alucard248):

Mulțumesc și eu pentru fundă. O zi frumoasa!