| Ingrid a întrebat:

Daca o masina are centuri de siguranta si pentru locurile din spate, sunt obligati pasagerii sa le poarte? Adica se penalizeaza daca nu o fac?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sint obligati sa poarte centurile toti cei care ocupa loc prevazut cu centura.

14 răspunsuri:
| somebody a răspuns:

Ar trebui sa fie obligatorie.In Israel este si se amendeaza la greu...

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Da sunt obligati, in caz contrar sunt penalizati.

| csintalan a răspuns:

...scurt si la subiect DA,...

eileen
| eileen a răspuns:

Da, sunt obligati, eu asa am invatat la legislatie.

| borsec a răspuns:

Nu este obligatoriu.

| yoanna73 a răspuns:

NU STIU IN RONANIA DAR IN SPANIA DA E OBLIGATORIU.PLATESTI AMENDA

| ka2 a răspuns:

Da, daca masina este dotata, da esti obligat

| paul_4864 a răspuns:

Da sunt obligati sa o poarte se penelizeaza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Dacă mașina este prevăzută cu centuri și în spate, în mod normal pasagerii trebuie să le poarte.
Obligatoriu cei din față.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DA.
http://bpr.b.politiaromana.ro/Legislatie/Codul%20rutier-2002.htm
"CAPITOLUL V - Reguli de circulatie
SECTIUNEA 1 - Obligatiile participantilor la trafic
Art. 35. - Participantii la trafic trebuie sa aiba un comportament care sa asigure fluenta si siguranta circulatiei, sa nu puna în pericol viata sau integritatea corporala a persoanelor si sa nu aduca prejudicii proprietatii publice sau private.
Art. 36. - (1) Conducatorii de autovehicule si pasagerii acestora, care ocupa locuri prevazute prin constructie cu centuri sau dispozitive de siguranta omologate, sunt obligati sa le poarte în timpul circulatiei pe drumurile publice, cu exceptia cazurilor prevazute în regulament.
(2) Conducatorii si pasagerii motocicletelor si ciclomotoarelor sunt obligati sa poarte în timpul circulatiei pe drumurile publice casca de protectie omologata."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Mai puțin femeile însărcinate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In spania si israel sunt obligatorii. legile vor fi renovate cat de curand, mai ales cele comunitare.

| clys a răspuns:

In principiu da numai ca nimeni nu le poarta daca locurile sunt prevazute cu centuri trebuie

| geom a răspuns:

Da.Se penalizeaza in alte tari in afara de Romania.