| emoboy a întrebat:

Care este tensiunea curentului care este transmis de bobina de inductie la buji? Poate fi fatala?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Uite cum scoti aia 20 de mii de volti.Eu asa am invatat la scoala pentru ca am facut printer altele si motoare si ce este legat de ele.Chair de am facut scioala acum multi ani bobina de inductie a ramas cam la fel.Mai Jos iti citez ceva dintr-o carte, insa poti si tu singur sa cauti pe net si o sa vezi ca asa este. Apoi curentul nu vine de la baterie vine de la alternator si vine tot timpul.Si de la baterie cind vine la fel vine tot timpul nu ai o anumita cantitate de current si o consume pe aici si nu mai poti ajunge la mii de volti. Sper sa nu te superi dar am intervenit pentru ca nu trebuie sa ramii cu ceva gresit.
"Bobina de inductie este un transformator de curent, care transforma curentul de joasa tensiune de 6V sau 12V in curent de inalta tensiune, de 15.000 … 20.000V.Bobina de inductie este constituita dintr-o infasurare primara, formata din 200 - 300 de spire din sarma de cupru izolata, de circa 1mm grosime, infasurate pe un miez de fier moale si o infasurare secundara care are 15.000- 20.000 de spire, facute dintr-o sarma de cupru izolata foarte subtire de 0, 1 mm grosime. Aceste infasurari sunt protejate de un invelis de tabla in interiorul caruia se afla fixat, printr-o masa izolata, capacul de protectie, facut dintr-un material izolant-bachelita.
Pot sa iti citez mult mai mult dar nu are rost ca poti gasi si tu.Ai dat raspuns asa cum stiai tu si eu la fel pentru ca asa invatasem.

15 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Nu poate fi fatala! Este tensiune de 9V la 20.000 de A, dar pe o curata extrem de scurta, nu poate fi fatala o bujie, decat daca ai fi tensiune continua fara intreruperi!

| relian a răspuns (pentru FurtunaDiesel):

Cum atit are la bujie 20 mii de apmeri? Eu stiam ca are V.Dar poate ma insel.

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru relian):

Daca bateria are 12V nu ai de unde sa scoti chiar 20.000 de V, maxim 300!

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru relian):

Da dar ce spui tu este vorba de o bobina care functioneaza la o tensiune de 12 V dar la o putere de cativa kW, la o masina nu poti face asta!

| relian a răspuns (pentru FurtunaDiesel):

Scuza-ma dar intrebarea este cit se poate de clara.Omul ala intreba ce tensiune avem de la bobina de inductie spre bujie.Acum vad ca ajungem la altceva.E clara la o bobina de inductie de la oricare masina ar fi ea atit aveam tensiunea si cruce 20 de mii de V.Nu vreau sa intram in alte alea pentru ca nu e cazul.Si eu am si zis am intervenit pentru ca am vazut ca esti gresit si e mai bine sa retii doar ce este bine. Daca vrei. Daca nu nu-i nici o probleme, scuze ca am intervenit si ca am vrut sa iti schimb parerea.Nu sint aici sa ma cert sau sa discut stiu si eu ce.Am aratat si ce scrie in carti si daca tu zici ca tot ca tine este atunci e ok asa este cum zici tu.Numai bine.

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru relian):

Sanatate!

| relian a răspuns (pentru FurtunaDiesel):

Uite cum scoti aia 20 de mii de volti.Eu asa am invatat la scoala pentru ca am facut printer altele si motoare si ce este legat de ele.Chair de am facut scioala acum multi ani bobina de inductie a ramas cam la fel.Mai Jos iti citez ceva dintr-o carte, insa poti si tu singur sa cauti pe net si o sa vezi ca asa este. Apoi curentul nu vine de la baterie vine de la alternator si vine tot timpul.Si de la baterie cind vine la fel vine tot timpul nu ai o anumita cantitate de current si o consume pe aici si nu mai poti ajunge la mii de volti. Sper sa nu te superi dar am intervenit pentru ca nu trebuie sa ramii cu ceva gresit.
"Bobina de inductie este un transformator de curent, care transforma curentul de joasa tensiune de 6V sau 12V in curent de inalta tensiune, de 15.000 … 20.000V.Bobina de inductie este constituita dintr-o infasurare primara, formata din 200 - 300 de spire din sarma de cupru izolata, de circa 1mm grosime, infasurate pe un miez de fier moale si o infasurare secundara care are 15.000- 20.000 de spire, facute dintr-o sarma de cupru izolata foarte subtire de 0, 1 mm grosime. Aceste infasurari sunt protejate de un invelis de tabla in interiorul caruia se afla fixat, printr-o masa izolata, capacul de protectie, facut dintr-un material izolant-bachelita.
Pot sa iti citez mult mai mult dar nu are rost ca poti gasi si tu.Ai dat raspuns asa cum stiai tu si eu la fel pentru ca asa invatasem.

| 0rlando a răspuns:

Tensiunea ajunge până pe la 20. 000V, te pișcă puțin, dar nu este fatală.
M-am curentat și eu de câteva ori din cauza unor fișe defecte și nu e chiar atât de rău.

| IMC90 a răspuns:

Nu este fatala, tensiuena nu ucide niciodata, doar amperajul...
Este gresit anuntul : ''Atentie, fire de inalta tensiune''

| timisoara a răspuns:

20.000volti, enu este fatala tensiunea, doar amperajul pe care il are.

| relian a răspuns:

Tensiunea este in jur de 15-20 de mii de volti si depinde cit timp actioneaza asupra ta. Daca daca stai stiu si eu multe secunde sub aceasta tensiune tot ce se poate sa ai problem serioase.Deci este fatala daca esti supus timp mai indenlungat la aceasta tensiune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu daca e fatala dar m-a curentat o data de m-a durut mana toata ziua tensiunea ce iese din bobina e intre 15000 si 20000v.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. daca te prinde intr-un moment nasol te pisi pe tine fara drept de apel;
2. nu din cauza voltilor te curentezi, AMPERAJUL te zguduie! Amperii pornesc masina si dau scanteia si voltajul!
De asta o baterie de 60Ah porneste masina mai repede decat una de 35Ah, desi ambele sunt la 12V.

| marianfoc46 a răspuns:

14000-18000volti poate fi fatala incazul in care durata de timp este mare cind atingi fisele de la bujii.

| Coste_Alin_1989 a răspuns:

Ok eu am 14 ani si stiu ca curentul curenteaza doar de la 150 v. Am vazut ca mai sunt care zic ca amperajul curenteaza?
Cu cine ati facut fizica. Cu femeia de servici?

| vali1979 a răspuns:

Eu m-am cuentat la 60 volti cand sudam si asta pentru ca au fost bine uscate manusile de piele! iti dai seama ca daca nu aveam manusi si ma curentam direct la 200 de amperi putea sa-mi cante popa la cap? deci nu tensiunea ne omoara ci curentul care se masoara in amperi. si sa-ti dau un exemplu la aproximativ 15000 de volti cati scoate o bobina de inductie daca te curentezi, doar te poate speria pentru amperajul este foarte mic.