| Cristina_Maria_1999_MGhq a întrebat:

Salut am si eu o problema la solenza.

Nu imi da scanteie pe fisa 1 si fisa 4.

Am schimbat bobina de inductie, buji, fisele, calculatorul si instalatia electrica.

Ma poate ajuta careva?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Verifica daca ai pus bine fisele la 1 si 4, sa nu le fi inversat intre ele. Atunci cand ai doi cilindri fara scanteie e foarte probabil sa fie asta cauza.
De pe forumul Dacia am dedus ca ar mai putea fi si un furtun de vacuum pacatos, verifica-le si pe acestea, zic baietii ca daca e unul crapat poate da peste cap inclusiv aprinderea.

| darrio2007 a răspuns:

Le-ai schimbat tu sau ai fost la service auto? Daca asta ai facut, du-o la un service si bag-o la tester.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca o duceai la un mecanic, cred ca o rezolvai fara sa schimbi nimic, fiind o chestie de reglaj.

| Jonas94 a răspuns:

Bună seara!
Ai încercat și o testare a unității de control electronice (UCE-ECU)?
Cel mai probabil are o eroare ce se poate remedia foarte ușor cu un tester.
Sănătate!