| Denila123 a întrebat:

Care masina de euro 4.3.5 nu polueaza?

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu exista masina cu motor termic care sa nu polueze inclusiv cele euro 6.
Cele electrice nu polueaza acum, dar cand vor fi munti de acumulatori enormi Li-ion pentru distrugere sa vezi atunci poluare in mediu. Sa nu uitam ca o baterie de asta de masina electrica are de la cateva cateva zeci de kg la cateva sute in cazul masinilor sport electrice happy

| Evolution a răspuns (pentru Simpatic):

Sa nu uitam ca se pot recicla acumulatorii si asta nu inseamna poluare. Preferi sa te duci intr'un centru al orasului si sa mirosi doar benzina si motorina?
Sunt de acord ca salariile la noi sunt in lei si nu in euro si nu oricine poate sa isi permita o masina electrica si nu sunt statii suficiente de incarcat si daca te duci cu masina in anumite parti ale Romaniei nu o poti incarca si nu stii daca mai poti pleca. Dar toate au un inceput.
Asa cum Orange a pus in functiune tehnologia 5g si noi nici macar 4g nu este implementat peste tot laughing)
Toti romanii evolueaza, pacat ca aleg doar chestiile care nu sunt necesare si n au nevoie de ele. Asta e treaba cu prioritatile

| Simpatic a răspuns (pentru Evolution):

Eu sunt de acord cu masinile electrice, cum as vrea sa dispara in primul rand cazanele diesel, dar din pacate cand in toata europa nu vor mai fi acceptate masinile diesel la noi tot se vor utiliza ca asa este romanul.
Am o vorba cand masinile vor fi zburatoare si atunci se va gasi cate un taran fustrat cu un lamborghini pe benzina ca asa si-o va permite cand nu vor mai fi acceptate sa ruleze pe sosele.
Cam asa si cu romanii, vad destui de astia care au luat permis la 47 de ani si si-au luat vw diesel ca stiu ei (nu stiu de unde) ca-s masini bune, deci taranul nu a avut niciodata masina pana atunci si nici nu ii foloseste la ceva...dar sa fie in pas cu moda, ca daca toata lumea are eu de ce sa nu am!?
Da, daca te tine portofelul ca sa arat ca nu am ceva cu VW, imi place la nebunie forma si aspectul lui Arteon, dar cumpara-l nou si pe benzina atunci poti spune ca ai masina, cand iei orice tigaie cu filtrul DPF anulat ca te costa mai mult decat masina atunci nu se cheama ca ai masina.
Si da mi-ar placea o electrica ceva mai puternica, bine nu tesla gama de varf care se intrece cu masini sport bi-turbo, ceva mai ieftin dar tot bine pe cp si mai ales pe cuplu.
Pe de alta parte nu ai sa vezi prea curand la noi ca lumea isi cumpara masini electrice noi full option...se mai asteapta sa se faca statii de acestea si mai ales melteanul mai asteapta dupa grupul VAG sa apara modele noi ca sa le cumpere pe penultimile cand apar cele noi, bineinteles tot pe motorina.
Audi deja lanseaza gamele care inainte nu erau decat masini sport pe benzina acum ce credeti pe diesel, ma refer la S-uri, un exemplu noul audi S4 care va fi diesel, vedei-as inchise fabricile VW si Germania asta sa numai aiba posibilitatea sa exporte cimitirul lor de masini in europa, ca datorita nemtilor Romania a devenit pestele sanitar a europei, ce la altii numai este bun la noi nu ca este bun dar te mandresti ca ti-ai luat o epava cu 400k full piele si trapa la toata lumea, de parca a luat taranul premiul Nobel pentru medicina, asta-i Romania in general, ce cultura ce caracter?
La noi trebuie sa obligi oamenii sa cumpere electrice si sa fie lege altfel mai greu, dar cum bine ai spus pretul este mare deocamdata raportat la ce autonomie au si pe de alta parte lipsa statiilor de incarcare in anumite zone.

| Evolution a răspuns (pentru Simpatic):

Nici eu nu suport gama VAG laughing, probabil este strict vorba de gusturi dar am prieteni cu golfuri si passaturi. La cate probleme au... Eu am un peugeot 207 sw din 2011, euro 5 cu 1.6 hdi motorina si merge impecabil si in afara de consumabile nu mi-a picat nimic la ea. Pe viitor nici nu mai vreau sa aud de diesel si cred ca as merge pe hibrid ( benzina si electric ). Se incarca in timp ce merge si nu mai stai cu griji, daca nu gasesti statie bagi benzina si consumul este la jumatate din cauza electricului. Nu stiu daca o sa mai merg pe masini franceze dar am fost si sunt super multumit de a mea. Dar ca orice gama am mai facut diagnoze si la altii si am intalnit peugeot'uri si citroen'uri cu foarte mari si multe bube ( fac parte din acelasi grup, PSA). Eu cred ca depinde foarte mult si cum o intretii.
Oricum nu e vorba doar de poluare, romanii nu pot sa mearga 2 strazi pe jos, copii ar trebui lasati sa se duca singuri la scoala sau cu autobuzul, nu sa blocheze toti parintii traficul dimineata. Sa existe piste de biciclete si sa distribuie statul biciclete electrice la adolescenti ca si in alte tari. Solutii sunt cu bani mai mult sau mai putin. Problema este mentalitatea si comoditatea si furtul. Eu decat sa platesc un abonament la parcare prin oras, o las la 2km si merg pe jos 30 de minute. Asa imi fac si miscarea big grin.
Revenind, nu o sa se poata sa se faca full electrice in viitorul apropriat, dar macar hibride... eu zic ca se poate. Nu stiu cat de fiabile sunt, dar asta va fi viitoarea mea masina in 2021 sau 2022 sper.

| Evolution a răspuns:

Toate masinile polueaza in afara de cele electrice.
Normele de poluare sunt date in functie de cat de mult polueaza, euro 6 fiind cel mai putin poluant.
Succes!

| IIIshaneIII a răspuns:

Trebuie o masina non-euro alea nu polueaza doar scot fum