| XoMasquaradeXo a întrebat:

Care masina este mai usor de condus, cea pe motorina sau benzina?

14 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Cea pe care inveti sa conduci...Eu am facut scoala pe una diesel,si in prima zi dupa ce am luat permisul,am inceput sa conduc masina mea care este pe benzina,o adevarata placere, mai ales cu plecarile din rampa, care nu aveau nici o legatura cu ce am invatat eu pe aia diesel, acolo unde puteam pleca din orice rampa, fara sa o scap 1cm in spate...

suntserios
| suntserios a răspuns:

In momentul in care ai o minima experienta in condus diferenta e irelevanta

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Masinile pe benzina trebuie conduse.
Masinile diesel te duc ele pe tine, trebuie doar sa tii volanul, sa semnalizezi si sa franezi la timp.
Cine invata sa conduca pe diesel mai trebuie sa invete odata, cand se loveste de un benzinar. Cunosc oameni cu parul carunt care au condus diesel ultimii 10-20 de ani, si nu sunt in stare sa plece cu un benzinar, opresc motorul mai ceva decat elevele de la scoala de soferi.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu stiu de ce spui asta. Mie din contra, motoarele Diesel mi se par mult mai greu de sincronizat si mult mai rigide. La pornirea de pe loc, iti trebuie ceva skill, altfel pleci subturat de-ti tremura si dinti-n gura sau sari in copaci. Benzinarul are niste momente mult mai umane si e mult mai elastic, faci cam ce vrei cu el nu face el ce vrea din tinewinking

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Cu schimbatul vitezelor asa e, la diesel trebuie sa cuplezi mult mai atent.
Dar la plecarea de pe loc, majoritatea motoarelor diesel pleaca foarte hotarat. Trepidatiile nu prea sunt normale, cand tremura de-ti clantane dintii in gura inseamna ca are o problema la kitul ambreaj, sau nu merge motorul rotund, ca altfel n-are motive sa vibreze prea mult, mai ales daca e un diesel din zilele noastre, si nu o pocnitoare de prin '80.
Si eu prefer benzinarul, exact pentru motivele date de tine. Cum am chef, asa merg. Dieselul are un fel de ON/OFF. Ridici ambreajul, pleaca. Ridici ambreajul si apesi "gazu" pana la fund, pleaca la fel, eventual scoate si niste fum... Abia dupa ce nu mai ai unde sa-i dai mai intra o turbina, urca intr-o turatie mai sportiva... Si se termina portiunea libera laughing

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

La fel...
Desi, motoarele Diesel sunt mult mai rigide decat motoarele pe benzina. Fac mai mult zgomot, vibreaza mai tare, le simti in stomac la orice frana de motor, etc. Oricum, motoarele Diesel adevarate sunt alea de pe camioane, nu astea de se pun pe turisme. Astea-s jucarii.

| MskDesign a răspuns:

Si una si alta.
Important sa stii sa conduci si sa ai carnet.

| SweetMinion a răspuns:

Ai carnet? Da? Atunci nu conteaza ce masina conduci si care e mai usor de condus, e important sa stii sa o conduci si sa nu te bagi in primul stalp de iluminat pe care il vezi.

| MariusF23 a răspuns:

Asta pe motorina se conduce singura. Pentru benzina iti trebuie skill™

| ombladon a răspuns (pentru MariusF23):

Prefer sa o conduc eu, mi se pare foarte enervant la diesel cand da sa plece singura din cauza ca are cuplu mare si la turatii mici...

| vlad11222343 a răspuns:

Cea mai usor de condus este cea pe, motorina fiindca nu arde la fel ca benzina, dar, daca esti objinuit cu benzina, este usor pentru ambele

| alexutzu1238 a răspuns:

Amandoua...cea pe motorina e mai puternica(dar mai scumpa).iar cea pe benzina mai putin puternica(mai ieftina).Nu este nici o asemanare la condus. Sper ca ti-am fost de ajutor.

| MariusF23 a răspuns (pentru alexutzu1238):

Cred ca glumesti. Orice motor pe benzina e infinit mai puternic decat dieselul de acelasi litraj.

| AtomiculXXX a răspuns (pentru alexutzu1238):

Copile, lasa`te de dat sfaturi despre masini cand tu nici buletin nu ai laughing)
E clar ca habar n`ai ce este aia benzina sau motorina... N`are rost sa ma apuc sa-ti explic ca ar fi prea mare bataie de cap si nu meriti