| Anomim2025 a întrebat:

Care sunt avantajele si dezavantajele in deplasarea cu bicicleta prin oras in comaparatie cu masina?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Bicicleta are nenumarate avantaje fata de masina:
- In aglomeratiile din orase se poate circula mai rapid cu bicicleta
- Nu ai nevoie de loc de parcare, il poti lega de un stalp sau de gard, sau la nevoie ti-l duci in casa, pe balcon
- Nu ai nevoie de carnet de conducere
- Nu consuma combustibil
- Este mai sanatos
- etc.

2 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Avantajul este ca ai piste amenajate care nu sunt foarte aglomerate si ca te poti strecura mai usor plus ca faci miscare si e bine pentru sanatate.
Dezavantajul este ca biciclisti nu prea sunt vazuti sau bagati in seama si riscul de accidentare este mai mare, te obosesti un pic mai mult, tie frig...

| GavrilGabriel1999 a răspuns:

Avantajul este faptul că este mult mai sănătos cu Bicicleta, şi ajută mult la mediul înconjurător, dezavantajele ar fi... Faptul că Bicicleta e mult mai înceată decât maşina, şi nu poţi parcurge sute de kilometri doar cu Bicicleta.