| ANONIMANON a întrebat:

Voi ati prefera o masina cu trapa sau fara? Care sunt avantajele si dezavantajele? Daca masina are clima merita sa ii pui trapa?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Am avut ceva masini cu trapa, si mi-au placut mult. Ce e drept, nu aveau si AC.
Insa, trapa e utila si cand lasi masina parcata. Cu trapa iti permiti sa o lasi deschisa la maxim, in oras, cat rezolvi ce treaba ai. E aproape imposibil sa 'te faca' coloratii pe acolo. Daca lasi un geam deschis, insa... O gasesti fara acte, player, si asa mai departe.
Cum zice si colegul, trapa are nevoie de intretinere, iar multa lume se teme foarte tare de ea, ca se pot rupe cablurile de actionare, sau se poate strica macaraua, si ramai cu ea blocata deschisa.
Cum zic si ceilalti colegi, exista mai multe tipuri de trapa: plafon decapotabil, trapa simpla, sau cupola panoramica.
Dupa alea decapotabile nu ma dau in vant, desi am circulat cu masini de genul (iarna) si nu ma incomodau cu nimic, iar cele panoramice sunt superbe.
Pusul trapei nu prea are nici un rost. Anul trecut am reconditionat un Golf, pentru un prieten, si am schimbat cupola din cauza trapei. Desi functiona perfect, si era etansa, a intrat rugina de la ea pana la parbriz, si nu a reusit sa o stopeze, s-a luptat cu problema cativa ani. Plus ca tapiteria cazuse urat pe langa ea. Am pus cupola de pe alta masina, fara trapa, si a scapat de problema permanent.
Eu n-as "gauri" nici o masina, pentru asta.
Oricum, harburile mele preferate sunt si raman Opelurile din generatia '90, care au trapa, in majoritate. Am avut si pe Vectra, si pe Astra, si nu mi-a facut probleme nici una.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La masinile moderne trapa nu mai are rol de aerisire ci mai mult de iluminare / panorama samd.

As prefera o masina cu plafon panoramic nu neaparat cu trapa

| ȘefuLaValută a răspuns:

Trapa are nevoie si de inttetinere, curatat furtune de scurgere dupa cativa ani însă merita.E foarte placuta si in zilele răcoroase e INFINIT mai placuta ca AC-ul.Eu merg seara cu trapa deschisa, nu pot sa cer mai mult.

| Andutu21 a răspuns:

Pai daca mergi cu clima nu o sa mergi si cu trapa deschisa ca doar nu esti cu capul.
Daca e din aia mare e misto ca o deschizi o faci semi decapotabila sa zic asa laughing.Alt avantaj e ca decat sa stai cu geamul deschiz mai bine cu trapa mai ales daca esti sensibil la curent.