| coadadematura a întrebat:

Care sunt cele mai bune cutii automate de la BMW si ce intretinere necesita? (Schombare ulei etc)

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Cutii automate,despre ce cutii vorbesti,cutii de bomboane sau ce anume?laughing Poate voiai sa spui transmisie,asta e alta poveste.Ori poate voiai sa spui cutie de viteze,dar cutia de viteze este in acelaci corp cu toata transmisia,deci se spune transmisie automata.

Deci depinde ce an este masina,nu pui tu ce transmisie ti se scoala la masina.
Deci nu conteaza care este mai buna, toate is bune odata ce fabricantul a pus pe acea msina transmisia aia.

Deci tu trebuie sa cauti codul de la transmisie si pui exact aceiasi transmisie cea avut-o masina.
Ce intretinere necesita? Nu necesita absolut nici o intrentinere nimic, tu de transmisia autotomata de la masinile astea nu te atingi niciodata, absolut niciodata.
Unele nici nu au joja sa poti vedea tu ce fluid are sau de are ori nu are.
Deci nu intretii absolut nimic la o transmisie automata.
Ce pot sa zic, si cele din 2000, deci am avut eu Audi A6 din 2000 ca an si in manual spunea clar, nu umbli deloc la transmisie, nu schimbi nici un fluid, acel fluid moare masina si el inca este bun, asa scria in manualul masinii.
Daca vorbim de masini de dupa 2012 nici nu mai ai joja,bine nu toate,dar poate acum mai nou asa or fi toatre indiferent de brand.

Eu iti zic ces cu masinile astea cu transmisie automata,unde locuiesc eu nimeni nu umbla la asa ceva,toate masinile is cu transmisie automata,deci iti zic nu de la radio sant,iti zic din experienta. Daca s-a intamplat ceva la ambreaj,atunci da scoti fluidul,pui altul repari etc,ori daca ai avut accident si ai spart radiatorul in fata,ala de la transmisie,atunci normal curge fluid,trebuie sa adaugi,asta dupa ce repari.

Deci cele mai bune transmisii is alea ce le-a pus fabricantu pe masina respectiva,nu ce spune nea Dorel sau mai stiu eu cine pe net.
La masinile grele de munca,acolo da,pentru ca multi trag de ele ca ciinlee de hoit,le omoara,trag de masina,o exploateaza incorect,acolo da,se face namol in transmisia aia laughing am vazut la camioane,la Picup Truckuri la care sau facut excese, in panoul ala de la baie era namol laughing dar la automobile nu am vazut la nici una ceva asemanator, nu zic ca nor fi la cele care is omorite de nebuni, care forjeaza masinile peste limite, atunci da se uzeaza si apare mult material de asta rezultat din uzura si se aduna in panou in baia de fluid.

Dar o masina exploata corespunzator, fabricantu spune nu umbla la transmisia automata.
Si eu am BMW din 2014 pai ce treaba am eu cu transmisia laughing nici una,la jungiul meu nu am joja nici la ulei la motor laughing pun cit zice fabricantu,pai fac nivelul,are sa faci pe display.

Deci fiecare masina are o transmisie pusa de fabricant,cea mai buna la ora respectiva.
Bmw foloseste transmisii tot cu ambreaj umed, sau cum le zic torque convertor, nu mai stiu cine le face, dar is f bune, deci BMW nu pune pistoale cu apa la masinile lor laughing.

De ai intrebari sau nelamuriri, nici o problema.Cind intrebi ceva spune si ce an este masina, sa stie omu ce raspuns sa iti dea.