| Num3Ascuns a întrebat:

Care sunt cele mai dese defectiuni care apar la o masina pe benzina, pe carburator cat si cu injectoare?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

@Intrebare - pai senzorii de acceleratie, de temperatura a aerului, de temperatura a motorului, de oxigen, de pozitie a axului cu came, de rotatie a vilbrochenului, debitmetrul de aer samd, precum si unitatea lor de comanda denumita generic ECU, sunt parti ale motorului.
Partea mecanica nu prea se defecteaza, de aceea am si adus in discutie Cobra. Defectiunile partii mecanice sunt in foarte mare masura datorate uzurii normale, deci practic nu pot fi incadrate ca defectiuni, ci ca urmari ale intretinerii necorespunzatoare.
Daca stau sa analizez defectiuni mecanice de care am auzit pana acum, acestea ar fi pistoane crapate, vilbrochen rupt, segmenti rupti, arcuri de supapa rupte. Fiecare insa atat de rare incat nu pot fi considerate altceva decat situatii absolut exceptionale.

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Lasand la o parte uzura normala, cele mai dese defectiuni apar cred la partea electronica (senzori si unitati de comanda). Nu stiu daca exista statistici in acest sens, insa exista un contraexemplu renumit pentru fiabilitate - celebrul Mercedes Cobra. Pe masura ce electronica a avansat, motoarele au devenit tot mai pretentioase; daca inainte prezenta in service era o exceptie, astazi serviceul a devenit partener de afaceri.

| ByLoREDaN a răspuns:

Pompa de apa daca nu e schimbata la timp (km/ani) depunere pe valve si compromiterea compresiei, garnitura de chiuloasa, si cum zicea Regis partea electronica. Nu sunt legi si concluzi finalewinking sunt ca femeile...

| Num3Ascuns explică:

Ok, as vrea si niste defectiuni la motor @regis.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai la motor, zgarieturi,

| cuplulcluj a răspuns:

Daca e o masina intretinuta periodik nu trebbue sa ai defectiunihappy la motor.