| gabrielli a întrebat:

Masini benzina/Gpl:

Salut! Aș fi foarte recunoscător dacă mi-ați putea oferi câteva sugestii în legătura cu problema mea de la mașină.

Am un Golf 5 1.4 16V benzina cu instalatie Gpl Tomasetto.
Problema la masina este alimentarea cu benzina, practic masina se opreste de fiecare data cand ii fac pornirea pe benzina, tine doar pana cand se termina benzina pompata la cheie... daca ii pulverizez continuu benzina la clapeta carburator motorul tine turatia, altfel se moare imediat. Alte precizari:
1. Gpl-ul functioneaza perfect, este up to date-cum s-ar spune.
2. Am schimbat pompa de benzina, schimbat rampa de injectoare, cablurile de alimentare verificate, bujii schimbate.
3. Cand este frig nu functioneaza pe benzina deloc insa daca merg pe gpl si masina ajunge sa se incalzeasca suficient, reusesc sa o comut pe benzina si sa mearga dar fara putere suficienta, am senzatia ca din moment in moment o sa mi se opreasca, nu tine acceleratia cum trebuie.
4. Am fost cu ea la resoftare si baietii de acolo au reusit sa o faca sa mearga pe benzina perfect dar imediat dupa cateva zile cand am zis sa o comut si pe gaz, a revenit la probleme. Practic a pornit normal pe benzina cat timp nu am utilizat deloc gazul.

Nu stiu ce naiba sa ii fac, instalatia de gaz merge perfect. Instalatia de benzina a mers perfect dupa resoftare cat timp nu am aprins gazul, pare ca ambele functioneaza dar nu vor sa functioneze impreuna.

Daca stie cineva genul acesta de problema si cum as putea rezolva fara a renunta la gaz va rog sa imi scrieti. M-am gandit chiar si la cumpararea unui nou calculator pentru masina dar nu stiu daca s-ar putea rezolva prin treaba asta.

7 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Instalatia de GPL are un releu care iti taie pompa de benzina cand merge pe GPL si o porneste cand trece pe benzina.
Ar trebui masurat cu un aparat de masura sau un bec daca iti vine tensiune la pompa de benzina.Dar ar trebui s-o auzi cand pui contactul.

| gabrielli explică (pentru Panamax):

Se aude pompa cand pun contactul...dar nu ajunge benzina in motor

| Adrian5575 a răspuns:

Nu mai baga bani aiurea pe resoftari, calculatoare etc. Consuma toata benzina sau da-o afara si pune benzina buna, de care scrie pe usa rezervorului (95, 98). Ai mers prea mult pe gaz si s-a invechit benzina in rezervor, nu mai are putere. Eu am fabia 1.4 16v instalatie PrinsVSI si am cam aceeasi problema. La mine e problema doar la prima cheie dimineata, da sa moara, dar isi revine si merge ok si pe benzina si pe GPL. La un rezervor de GPL, sa mergi MACAR 100km pe benzina.

| gabrielli explică (pentru Adrian5575):

O sa incerc si treaba asta, o sa scot benzina si bag 98... poate poate...eu nainte mergeam pe benzina doar pana comuta pe gaz..in niciun caz sa merg in raport de 3/1 gaz / benzina.

| Adrian5575 a răspuns (pentru gabrielli):

Eu inainte mergeam un plin de GPL, pe urma un plin de benzina si mergea perfect masina. Cam de un an am inceput sa merg numai pe GPL (merge pe benzina pana se incalzeste si trece automat pe gaz) si a inceput sa faca figuri la pornire. Acum merg de o saptamana sau doua numai pe benzina si a inceput sa isi revina.

| gabrielli explică (pentru Adrian5575):

Suna ca si cum... odata ce mergi pe gaz pierde memoria in ceea ce priveste benzina. daca mergi din nou pe benzina recapata memoria si functioneaza cum trebuie.

| Adrian5575 a răspuns (pentru gabrielli):

Nu are treaba cu nici o memorie. Sta prea mult benzina in rezervor, se invecheste si nu mai are putere de ardere.