| EmilTraian95 a întrebat:

Care sunt costurile unei masini 1.9 TDI? ma refer aici inclusiv la taxa de inmatriculare, impozit anual, asigurare, rovinieta.

6 răspunsuri:
| MrLucas a răspuns:

Sunt moderate, depinde ce marca si ce norma de poluare are

| AtomiX a răspuns:

Salut, am eu un Seat 1.9 tdi. taxa de inmatriculate e cateva sute de lei (asta daca ai timbru de mediu platit, daca nu te rupe ala la bani), asigurarea daca e pe numele unei persoane in varsta e mica ~500 lei pe an, daca e pe numele unei persoane tinere te rupe si aia, a mea spre exemplu e 1 000 lei pe an (si e cea mai ieftina), rovinieta nu cred ca e o problema ~150 lei parca.

| EmilTraian95 explică (pentru AtomiX):

Eu vreau o ibiza 2002 1.9 insa nu stiu cat ma costa sa o intretin anual

| AtomiX a răspuns (pentru EmilTraian95):

Depinde si de stilul de condus, daca nu ai probleme cu ea, eu nu cred ca o sa trebuiasca un buget asa mare: cauciucuri vara/iarna, motorina, consumabile...

| Salajean_Levi_1982 a răspuns:

Costurile unei masini 1.9 TDI variaza, in functie de producator, varsta masinii, normei sale de poluare, si pana la urma si de varsta acelei persoana care o va inscrie pe numele sau. De obicei, costurile sunt putin mai ridicate din punct de vedere al reviziilor(cateva filtre etc. in plus, si nu ii dai cel mai ieftin ulei si filtre, respectiv la 10000-12000 schimbi tot pe el) si alimentari (pret motorina mai scumpa). Avantaj diesel - benzina, consuma mai putin, durata de viata mai indelungata, forta mai mare mai ales atunci cand este nevoie. La RCA, daca nu ai inca 30 de ani si vechimea permisului plus daca ai avut incidente o sa te friga la peste 1000 lei. Recomand sa treci masina pe numele mamei sau tatalui. Rovineta e standard ca e categoria autoturism 38 euro pe ani sau 13.5 pe saptamana, cum doreste sufletul tau. Impozitul anual asemenea poate variaza din cauza vechimi masini si doar la anaf.ro ai putea sa suni sa vezi. Sa ai noroc

| EmilTraian95 explică (pentru Salajean_Levi_1982):

Oricum vreau sa o pun pe bunicul meu care e pensionar. La impozit am auzit ca e bai e as vrea o ibiza 1.9 corsa 1.7, polo/golf4 1.9 si nu stiu ce sa aleg si mai ales nu stiu daca le iau fara taxa achitata cat ar trebui sa dau anual pentru ele.