| Nume6 a întrebat:

Pentru o Dacia Logan 2005, cam cat sunt costurile la RCA, rovinieta si impozit?

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Undeva pe la 600-1000 lei

| Sofer a răspuns:

Foarte ieftin mai puțin RCA dacă nu pe cineva mai bătrân.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Cauta pe net aceste calculatoare, deoarece depinde de: varsta conducatorului auto, daca ai avut accidente inainte suportate cu polita RCA, localitatea si judetul, capaitatea cilindrica si alte date pe care ti le cere. Dar mai ales de firma de asigurari. Cauta pe site-ul CNAIR.
Rovinieta are o taxa fixa de 28 euro pe an. Daca o faci pe o perioada mai scurta, tarifele le gasesti pe net.
Impozitul este diferit de la o localitate la alta. Dar este sub 100 de lei pentru Logan.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Cam cu 600 lei pe an ai rezolvat tot. loganul are doar motoare mici.

| suntserios a răspuns (pentru ClaudiuM1997):

Nu si daca are sub 30 ani. Cu 600 lei nu face rca nici pe 6 luni.

| Irinelp a răspuns:

Depinde de numărul de kilometri înregistrați în bord, de varsta persoanei care a cumpărat masina, pentru RCA o persoană mai tânără plătește mai mult pentru lipsa de experiență la condus.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Irinelp):

Nr de km. la bord nu conteaza la RCA. Unde ai citit asa ceva?