| Cosminel1192 a întrebat:

Care sunt limitarile de viteza in oras,in afara orasului si pe autostrada?

Unde gasesc chestiile mai importante de stiut pentru condus? Le voi invata pe toate, dar sa incep cu cele mai importante pentru a ma ajuta la scoala.

Imi puteti spune si care sunt categoriile de drumuri? Stiu de judetean,comunal,european si cam atat, si unde sunt drumurile astea?
Mersi, funda.

4 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Citeste codul rutier.il gasesti pe google

suntserios
| suntserios a răspuns:

Le inveti la scoala ca de aia faci scoala. Oricum sunt descrise in orice carte de legislatie rutiera

PS
in oras 50
in afara 90 pe drumurile nationale
100 pe drumurile expres europene
130 pe autostrada

drumuri
comunal
judeteane
national
european
european expres
autostrada

| TheAsker69 a răspuns:

Pentru categoria de autovehicule B limitele de viteză sunt :
- în localitate : 50 km/h
- în afara localităţii : 70-90 km/h ( depinde de categoria de drum )
- pe autostradă : 130 km/h

| suntserios a răspuns (pentru TheAsker69):

Nu exista nicio limitare pe un drum in afara localitatii de 70 km. Exista doar 90 respectiv 100