| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU, dacă nu ai voie sa circuli cu trotineta electrica pe sectoarele de drum unde vehiculele circulă cu o viteza mai mare de 50 km/h, atunci cum te poti deplasa dintr-o localitate in alta? De exemplu eu ca sa ajung de la tara in oras am de parcurs 20 de km si singurele drumuri sunt un drum național si un drum județean unde viteza maxima pentru vehicule este de 90 km/h. Aceasta lege pur si simplu limitează oamenii din as mai achizitiona trotinete electrice deoarece nu au pe unde sa meargă excluzand cei aflați în oraș. Si inca ceva, mi se pare foarte ciudat ca un biciclist are voie pe unde vrea el in afara de autostrada chiar dacă nu are motor bicicleta ceea ce inseamna ca el merge mai încet dar nu e limitat ca trotinetele ce nu au voie să circule pe sectoare de drum care depășesc viteza maxima de 50 km/h care au un motor ce propulsează trotineta pana la 25 km/h maxim.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat ce spui, se pare ca nu cunosti prea bine legislatia privind circulatia rutiera, circulatia trotinetelor este interzisa doar pe autostrazi si drumuri expres si este permisa pe celelalte drumuri, cu exceptia cazului ca este interzisa, acolo unde este interzisa expres circulatia bicicletelor.
Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 74
  (1) Pe autostrăzi sau pe drumurile expres este interzisă circulaţia pietonilor, a autovehiculelor cu gabarite sau mase depăşite, fără autorizaţie specială de transport eliberată de administratorul drumului public, conform reglementărilor în vigoare, a vehiculelor cu tracţiune animală, a animalelor, a vehiculelor trase sau împinse cu mâna, a bicicletelor, trotinetelor electrice şi mopedelor, a tractoarelor agricole sau forestiere şi a maşinilor autopropulsate pentru lucrări agricole, precum şi a vehiculelor care, prin construcţie sau din alte cauze, nu pot depăşi viteza de 50 km/h."
Conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 161
  (1) Se interzice conducătorului de bicicletă sau trotinetă electrică, după caz:
  a) să circule pe sectoarele de drum semnalizate cu indicatorul având semnificaţia «Accesul interzis bicicletelor»;"

Bula
| Bula a răspuns:

Iti cumperi o masina, pui trotineta in portbgaj si circuli pe sosea.
Daca n-ai masina, faci autostopul sau mergi cu traficul public.

| darrio2007 a răspuns:

Daca ai asemenea distanta de parcurs, inapoi o iei in spate, ca nu te tine bateria. O trotineta este doar pentru distante mai scurte.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fix asta ar mai trebui, trotinete pe drumuri naționale. Pare o lege foarte buna, trotinetele nu au ce căuta pe drumuri de viteza. Locul lor e strict in localitate.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cu trotineta te duci in parc nu pe strada unde circula masinile si te poate accidenta.

| mihai69 a răspuns:

Pentru navetă, ia-ți un moped. Chiar și electric.
Trotinetele sunt de mers prin parcuri și alei, nu pe DN / DJ!

| Wr3nch a răspuns:

Nenea, trotinetele is ca sa te dai prin oras si sa faci cativa km prin trafic pana la locul de munca. Nu is pentru naveta pe drumuri nationale.

| Brizbriz a răspuns:

Daca are anti-g... SIGUR, o iei direct peste camp;))
https://www.youtube.com/watch?v=TkyLnWm1iCs