| Sebastian05 a întrebat:

Buna seara, am 17 ani as mai avea o luna pana as putea incepe scoala de soferi si tatal meu deja a inceput sa ma invete sa conduc ca pe cand incep scoala sa stiu cate ceva si astazi am zis sa merge pe un drum mai ok sa pot baga si viteza 3-4 si dupa ce m-am dus 2-3 km ma opreste politia imi cere documentele si am recunoscut ca nu am permis de conducere pe nici o categorie si a trebuit sa megem la sectie sa dam declaratii pana la urma am avut noroc ca politistul a fost destul de detreaba si mi-a inteles situatia.in declaratie am specificat in urmatorul fel:am zis adevarul ca mai am o luna pana la inceperea scolii de conducere si ca regret enorm( am uitat sa precizez ca drumul pe care am condus a fost un drup fara marcaje dar astfaltat recent in urma cu cativa ani 2-3 aproximativ se putea circula si fara permis deoarece era drum agricol si am specificat si asta in declaratie ca nu am stiut ca nu mai este agricol) si nu s-a intamplat accident sau alte chestii la alchool test ne a iesit 0 deci nici acolo nu au fost probleme. Acuma daca va rog si ma puteti ajuta sa imi ziceti ce se poate intampla? Politistul a zis ca dupa cele intamplate ii se va suspenda tatalui meu permisul de conducere 3-6 luni despinde si eu 1-2 ani dupa ce implinesc 18 ani nu imi voi mai putea face permisul doar ca a spus ca depinde de procuros nu de el depind chestiile astea. Dupa cum am vazut in lege se poate primii intre 1-5 ani de inchisoare doar ca eu nu am mai avut probleme cu legea in trecut nici eu si nici tatal meu. As putea primii si inchisoare?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiind infractor primar o sa primesti o pedeapsa cu inchisoare cu suspendarea executarii, posibil de 1 an.
Vei putea obtine permisul de conducere dupa trecerea unei perioade de 1 an de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare.

| Violleta2022 a răspuns:

Te alegi cu dosare penal pentru infractiunea de a sofa un autoturism fara permis auto si pusacrie sau amenda mare!
Ai ajuns delicvent la nici 18 ani.
Asta se intampla cand nu dati doi bani pe lege.
iI mai pasa cuiva de sofat sau luat permis acum, cand esti in situatia sa faci puscarie pentru asta?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Amandoi ati comis o infractiune si sunteti pasibili de inchisoare cu suspendare avand in vedere ca nu sunteti recidivisti. Si da, probabil nu vei mai putea obtine permisul o perioada.

| mi25 a răspuns:

De regula, chiar si majorii primesc pedeapsa cu suspendare. Fapta nu prea este pentru libertate supravegheata.

| mi25 a răspuns:

Si tatal tau a savarsit infractiune, nu contraventie. In acest caz i se va anula permisul de conducere. Va fi judecat si i se va da o pedeapsa cu inchisoare sau cu amenda penala. Fapta neavand urmari, pedeapsa va fi cu amenda sau inchisoare cu suspendare.

| MironMihaela a răspuns:

Ai putea primi libertate supravegheata, cu monitorizare de catre Serviciul de Probatiune.