| Gabriel_Caius_1996 a întrebat:

Care sunt luminile de pozitie si cele de stationare? Stiu ca cele de intalnire sunt faza scurta si cele de drum faza lunga!

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pozitiile sunt cele care aprind ambele stopuri, si doua lumini albe/galbene pe fata, dar si numarul de inmatriculare de pe spate.
Luminile de stationare practic sunt tot pozitiile, insa pot fi aprinse doar pe o singura parte a masinii (stanga/dreapta), pentru a face vizibila pe timpul noptii, partea aflata pe carosabil.

| OldSoul a răspuns:

Luminile de pozitie sunt prima treapta din blocul de lumini, deci e pozitia 0, pozitia a-2-a luminile de pozitie, si pozitia a-3-a luminile normale, faza scurta/faza lunga.(Desigur sunt unele care au si modul auto dar se intelege ce si cum)
Cand ai pozitiile aprinse, ai pe fata in fiecare far cea mai slaba lumina aprinsa, asa si in spate +lumina de la numar.
Iar cele de stationare sunt doar pozitiile de pe o anume parte a masinii, astea se activeaza daca lasi maneta de semnalizare in pozitia de semnalizare pe partea respectiva, adic daca lasi maneta de semnalizare in pozitia de semnalizare dreapta, vei avea aprinse luminile de stationare din dreapta.
Atentie, luminile de stationare functioneaza in pozitia 0 a blocului de lumini (cand masina este oprita si contactul luat).