| 123gabialexandra a întrebat:

Imi spuneti, va rog, care sunt luminile de staționare, întâlnire, drum, etc. Deci sa imi spuneti ca sa înțeleg( faza lunga, faza scurta, poziția, avarii, etc) mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pozitiile : lumini de stationare
Faza scurta : luminile de intalnire
Faza lunga : luminile de drum
Avariile se aprind in caz de imobilizare involuntara pe partea carosabila (defectiune, accident).

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

La avarii ai uitat cazurile "am parcat ca boul in intersectie/pe trecerea de pietoni ca ma duc la magazin sa imi iau un pachet de tigari"

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Eu vorbeam la modul "intr-o lume perfecta" laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Oh, da. Sau nu neaparat perfecta cit civilizata. Noi inca sintem prin Evul Mediu timpuriu, asa...

4 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Cam greu cu asa de multe denumiri, nu? Geezus, te-ai gindit ca poate ar fi mai bine sa nu iti iei permis? De drum e faza lunga, logic. Scurta e de intalnire, ca nu vrei sa il orbesti pe ala care vine din contrasens. Bine, daca ai BMW cu lumini adaptive, aleluia, nu ai treaba, ca se regleaza singure si nu mai orbesti pe nimeni chiar daca ai vrea. Pozitia e teoretic de stationare, dar in principiu e bine sa mergi cu ele aprinse oricum. Avariile se aprind... pozitia intermitent, de regula. Pentru cand opresti ca taranul unde nu ai voie, de obicei. De parca te absolv de respectarea legii, dar asa e pe la noi...