| EmilTraian95 a întrebat:

Care sunt sansele sa aflu kilometrii reali a unei masini pe care doresc sa o cumpar? Se poate face acest lucru la un service autorizat sau reprezentanta?

4 răspunsuri:
| 13 a răspuns:

Da, se poate. De obicei, ai in bord un chip care tine cont de fiecare KM facut. Dar in cazul in care schimbi bordul tau cu a altei masini sau schimbi motorul cu unul cu mai putini sau mai multi KM. scoti acel chip si il repreogramezi ca sa corespunda Km cu masina. Din nefericire, in Romania multi fac chestia asta ca sa poata sa vanda masina.mai repede si mai scump. Dar daca te duci in reprezentanta sau la un service autorizat care se ocupa cu asa ceva. o sa iti poata spune daca s-au schimbat KM si cati km erau inregistrati pe chip inainte sa fie schimbati. Bafta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu poti, abia daca pot garanta cei de la reprezentanta si asta in cazul in care masina a avut reviziile facute la timp

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Singura sansa este cartea service. Daca cumperi o masina nu foarte batrana (de vreo 10 ani, cam asa), are carte service la reprezentanta, iar printr-un telefon se confirma datele de acolo, poti sti ca ai o masina cu km originali. Realitatea e insa ca nici macar nemtii nu merg la reprezentante, ci la service-uri particulare care scriu in cartea service a masinii, dar nu tin evidenta lor nicaieri, nu-i intereseaza ce se intampla cu masina mai departe.
Iar masinile care ajung de vanzare la pretul pietii, sunt 99% cu rulaj maricel, carti service facute disparute sau falsificate.
Pentru o masina unic proprietar, sa zicem de exemplu un Touran 2009 2.0 TDI unic proprietar, in Germania, vei plati vreo 8000e, in conditiile in care in targuri gasesti pe la 4000e, masini identice.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Imultesti cu 4 si o sa afli km exacți.
Eu fac 40.000 pe an in medie.
Dar am vazut si masini de 3 ani iesite din leasing cu 500.000 km.
Aratau ca noi.
Acum prefer una cu 200.000 de km facuti in autostrada decat una cu 20.000 facuti cate 5km pe zi pe un drum pietruit.
Nu se poate generaliza.
Unii schimba uleiul la 15.000 altii la 30.000.
Unii pun ulei bun altii de la supermarket.
Unii se zgarcesc la filtre si pun chinezesti de 10 lei buc si apoi se plang ca le pica injectoarele,
altii dau 80 lei si pun filtre care respecta micronii ceruti de producator.