| Alex a întrebat:

Care transmisie este mai buna una manuala sau una automata?

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ambele.In functie de motorul masinii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fiecare cutie are avantajele si dezavantajele sale. nu este niciuna mai buna ca alta

| horia2012 a răspuns:

Citeste aici si te hotarasti singur:
http://www.4tuning.ro/......10607.html

| AgathaRo a răspuns:

Unde mai este placerea sofatului cu cutia automata? Dezavantajul este ca schimbi mai des plachetii de frana.

| Maryan_Voicu_1993 a răspuns:

Manuala clar

Răspuns utilizator avertizat
| marcous a răspuns:

Pentru soferii adevarati - cutie manuala
Pentru femei si soferi de weekend - cutie automata

Adevarul este ca n-ar strica sa ai cutie automata daca locuiesti intr-un oras mare si supraaglomerat, dar pe sosea cutia manuala ''face legea''
Dezavantajele cutiei automate sunt fiabilitatea mai redusa, intretinerea mai scumpa si greutatea superioara cutiei manuale.
Avantajele sunt consumul redus (schimba treptele atunci cand trebuie ne permitand subturarea sau supraturarea motorului) si confortul sporit.
Cutiile automate noi sunt mult mai performante decat erau cele vechi, daca pe vremuri masina cu cutie automata consuma mai mult, acum lucrurile stau exact invers.

| Al99 a răspuns:

Automata fara discutie.
Are prea multe avantaje.

| Sultan a răspuns:

Cu aia manuala conduci masina cum vrei tu. Se uzeaza ambreajul la ea, dar plecarea de pe loc, frana de motor si consumul masinii sunt numai in mainile tale.
La cea automata nu mai ai ambreajul conventional, in functie de masina si motor schimba vitezele cum si cand a fost reglata(nu toate consuma mult). Si se strica in general mai des decat una manuala. Dandu-ti senzatia ca mergi cu troleul, cred ca este pentru fete.

| florinlucian a răspuns:

Daca iti place sofatul cu adevarat. cutia manuala frate, la unele modele ai un dezavantaj cu consumul (pentru a schimba viteza trebuie sa ajunga la o anumita turatie. Si in plus cutiile automate sunt mai pretentioase

| ronyn2000 a răspuns:

Manuala,e mai sigura in caz de ramai fara frane mai faci frana de motor