| Alexandrion_6425 a întrebat:

Manuala vs. automata
Care transmisie este mai buna una manuala sau una automata?

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Care transmisie e mai buna la ce? Fiecare are avantaje si dezavantaje, cea manuala este mai simpla si prin urmare mai fiabila, cea automata este mai comoda si mai practica (pentru cei care o suporta happy ), fiind absolut necesara pe masinile cu motoare extrem de puternice.
@bruNeLicious. - poti sa dezvolti? Ce intelegi prin siguranta?
@Ivana - mda, inseamna ca Smart, VW Polo, Skoda Fabia samd sunt masini foarte tari.
@anonim - performantele mai bune la care te referi banuiesc ca sunt cele de pe circuit, obtinute de piloti, nu de soferi. Ce performante superioare poti obtine in trafic de la o cutie manuala?
@zetmada86 - nu te contrazic, dar poti sa si argumentezi de ce e mai buna transmisia automata in oras?
@covexrobu - legenda privind consumul mult mai mare este de pe vremea cand cutiile automate aveau trei viteze. Si este valabila doar daca se ia in calcul schimbarea treptei in momentul optim in cazul cutiei manuale, ceea ce va reusi numai un sofer foarte experimentat.

| covexrobu a răspuns:

Transimisia manuala. Masinile echipate cu transmisie automata consuma in medie cu 1-2 litri mai mult la 100 de km. Si performantele lor lasa mult de dorit indiferent de ce masina ar fi vorba. Asta este parerea mea asupra transmisiilor.

| covexrobu a răspuns:

Probabil ca este doar o legenda. Dar asa am auzit de la anumite persoane cu o calificare in domeniul mecanicii.
Si pentru brunelicious cu ce este mai sigura o masica cu transimisie automata? Prin faptul ca si un copil de 8 ani care ajunge la pedale poate pleca de pe loc cu o astfel de masina? In schimb cu una manuala nu prea poate pleca mai mult de 2 metrii.

| zetmada86 a răspuns:

In Romania transmisia automata e cea mai buna, mai ales in orase

| username_8290 a răspuns:

Automata e mai sigura.

| BigV a răspuns:

Cutia automata este pentru confort. Iti va scuti nervii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu transmisia manuala obtii performante mai bune, cea automata este pentru confort

| Jadis a răspuns:

Automata... e smechera si nu prea o intalnesti la alte masini doar la alea tari big grin

| doru10rapid a răspuns:

Automata