| anonim_4396 a întrebat:

Transmisie manuala sau automata. Voi ce ati alege?

Răspuns Câştigător
| RB26DETT a răspuns:

Daca esti incepator iti recomand cu transmisie automata dar iti spun ca mai bine stii sa conduci daca exersezi acum la inceput cu manuala, daca tu te obisnuiesti cu automata si nu prea stii sa conduci o masina cu transmisie manuala, atunci cand vei face o tura cu masina lui x ce are transmisie manuala te vei face de ras ca nu prea te pricepi deci e decizia ta, tu alegi manuala sau automata, eu as alege manuala, o masina o conduci cu adevarat cand o controlezi manual ca una este sa schimbi vitezele cand vrei tu si alta sa ti le schimbe masina la anumita turatie. intr-adevar mult mai simpla e automata dar.

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Automat la camion manual la masina, camionu are mai multe viteze si na e mai comod sa nu misti mana toata ziua la baston.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu sunt fan cutie manuala, e ceva la senzatia aia cand schimbi vitezele, insa la ce trafic e acum prin marele orase mi se cam acreste de schimbat vitezele la fiecare minut, deci urmatoarea masina cred ca va fi automata

| relian a răspuns:

Viitorul este al masinilor automate.Manuale gata au fost le-au trecut deja ceasul.Condu ambele masini si dupa vei stii.Sau cel mai bine sa intrebi si sa iei de bun parerile celor c are au condus si conduc ambele masini sau ma rog ceva de genul asta.Eu personal aleg masina automata chiar daca mas face de ris cum cineva pe aici spunea. Daca viitorul este al masinilor automate nu o sa ma fac de ris ca no sa conduc o masina manuala.

| Madayna a răspuns:

Automata clar

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Transmisie manuala. Un sofer adevarat trebuie sa simta masina cu adevarat, nu sa-i faca altcineva treaba. As merge pe automata doar daca asa avea un handicap care nu-mi permite folosirea unei transmisii manuale.
In plus, cutia automata creste consumul masinii este mai scump de intretinut (functioneaza cu un ulei special care este foarte scump) si se strica mai repede.

| Sofer a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Sincer pe manula merg ca ma descurc foarte bine, mersi de raspunsuri.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru Sofer):

Cu placere.

| Maxnonymus a răspuns:

Depinde cum iti place... unii ar alege automata (ce-i lenesi si care vor confort), altii ar alege manuala sa simta turatiile motorului sa o auda cum urla. Parerea mea este ca daca ar fi sa aleg intre automata si manuala as alege manuala + ca o masina cu transmisie manuala face drift-uri mult mai bine ca una automata...Bafta!

| YXMan a răspuns:

Părinţii mei deţin 2 maşini, una automată, una manuală. Dacă maşinile sunt acceiaşi marcă, aş merge pe automată. Şi totuşi, depinde dacă o vei folosi mai mult in oraş, sau şi la drumuri lungi.
Tu alegi, dar mai comod si mai "liber" eşti clar la o maşina cu transmisie manuală.

| relian a răspuns (pentru YXMan):

Mai comod esti la o masina manuala? Scuza-ma dar cred ca este tocmai invers.La o masina automata esti nu comdo esti foarte comdo chiar poti sa tragi si un pui de somn.Ce te faci intr-un oras super aglomerat cu o masina manuala? Ai condus vreodata intr-un astfel de oras? Condu si dupa vom vedea daca iti mentii parerea.Sa conduci in oras unde strada dupa strada se afla la nici 100 de m si masina bara la bara, viteza mare, sa nu stii bine orasul, sa nu stii cind trebuie sa schimbi banda sa vedem cum o fi oare. Oriunde in orice situatie ca e drum lunga ca e in oras automata este cea mai comoda, cea mai buna cea mai cum zii tu.Ca sa stii exact cum este trebuie sa conduci ambele masini ceva timp.Eu manuala nici cas mai conduce, este deja depasita, noi mergem inainte nu inapoi.Manuala a fost s-a dus, viitorul asta este masini automate.Scuze ca intervenii si sper ca nu ma injuri dar eu am condus ambele masini si nu asa ocazional, conduc zilnic zeci de km.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru relian):

Viitoru e ca masinile sa se conduca singure si tu sa citesti ziarul pe tableta in timpul asa... Placut, nu? Pentru unii da dar pentru cei pasionati de automobile si pentru soferii adevarati, NU. La fel si cu cutia.
Eu merg zilnic prin Bucuresti la munca. Cum lucrez unde solicita clientul am prins toate perioadele zilei in trafic (si perioadele de varf, si perioadele dominate de cei care transporta marfa, chiar si noaptea cand apar cocalarii cu Golfuri si BMW-uri tunate). Nu numai ca n-am nicio problema cu schimbarea vitezelor dar mi-am format si un stil de mers mult mai corect. In sensul ca folosesc mult frana de motor si nu mai omor masina la demaraje (ca oricum ma opresc iar in 50 de metri)
Asa ca, ce ai zis tu cade cu brio pentru mine (si alti multi soferi care inca stiu sa aprecieze ce-i aia o masina, nu un computer)

| relian a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

O fi cazind pentru tine dar de fapt intrebarea era pusa de cineva normal, adica nu sofer profesionist nu un pasionat de automobile.Deci cind raspunzi o faci pentru cel care intreaba sau macar spre el cumva nu ce-ti place tie.Normal asa fiecaruia ii place altceva.

| Liviu88 a răspuns:

E diferenta de la cer la pamant, clar manuala, automata este pentru americani si femei!