| mihaelutzamy a întrebat:

Cat ar costa inmatricularea unui Opel Vectra B, motor de 1, 7. diesel.din 1996. acum e inmatriculat in Italia. sper sa raspunda cineva care stie

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate spune fara mai multe date.
Aici: http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/calculator_taxe/taxa_poluare_2012.html ai calculatorul oficial si o poti calcula singur, introducand datele cerute.
Parerea mea este sa mai astepti, se pare ca de la 15 martie va intra in vigoare un act normativ, privind timbrul de mediu, care va inlocui actuala taxa si valoarea va fi mai mica.

| ionutz03 a răspuns:

Salut,

Cam atat te costa daca are toate aspectele astea:
- vechime: peste 15 ani: sub 1998
- capacitate cilindrica: 1689
- norma de poluare: euro 2

Timbrul de mediu (benzina): 726 EURO ( 3, 284 RON )
Timbrul de mediu (motorina): 1, 272 EURO ( 5, 752 RON)

Ti-am pus si benzina si motorina sa vezi care e diferenta dintre ele (legi de ****)

| Luchius a răspuns:

De la 1200 de euro in sus.

| nelutu1 a răspuns:

1500 euro