| NumberOne007 a întrebat:

Cat costa ca sa-ti tunezi o masina? De exemplu golf 4, passat 99-02. happy

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Fara numar.
Numai o vopsire ajunge/trece de 1000 de euro, la care de regula se adauga mici modificari care tin de tinichigerie: bad-boy-look la capota, aripi evazate, hayon clean, portiere 'shaved' (adica fara bandouri) si altele.
La mecanica la fel, manopera din start e maricica, iar piesele de inlocuit sunt si ele sute de euro. Cand tragi o linie, te sperii de fiecare data.
Si din proprie experienta, iti spun ca e un sac fara fund. Nici nu apuci sa termini o modificare ca deja iti vin altele in minte, si asa ai in permanenta cate ceva de facut.
Ca sa iti personalizezi cat de cat masina, nu e chiar asa de tragic scorul, faci cateva modificari usoare: capota modificata bad-boy-look, si revopsita in aceeasi vopsea, ca sa nu vopsesti toata masina, hayonul modificat si el, scos logo-ul VW si clapeta portbagajului, revopsit si el, si adaugat un buton de deschidere + un telescop care sa-l impinga putin, ca sa-l deschizi din interior.
Mai adaugi un set de jante mai late, oglinzile imbracate in autocolant model 'stickerbomb', o pereche de stopuri LCD, si daca drumurile pe care circuli iti permit, un set de suspensii sport reglabile, care coboara garda la sol si ii acorda o tinuta de drum sport.
Pentru motor, cel mai bine e sa fie unul pe benzina de 1.8 sau mai mare, caruia ii pui o toba sport, chip tuning sau remapare, si un filtru de aer sport.
Toate astea s-ar putea sa se incadreze in 2000 de euro, si ai propria masina tunata. M-am gandit la un Golf 4 de culoare inchisa, cu niste jante polishate, in configuratia ce ti-am descris-o.
La un Passat cam aceeasi poveste, doar ca la tinichigerie nu trebuie sa-i faci nimic, arata bine asa cum e, doar cu jante, kit de suspensii sport, stickerele pe oglinzi si modificarile la motor, nimic altceva.
Sper ca ti-am fost de folos!

1 răspuns:
| 0rlando a răspuns:

Posibilitățile sunt limitate doar de buget.
Cât ești dispus să plătești, atât te costă.
De exemplu, doar instalarea unei turbine și a unui chip, te poate costa peste 2000 de euro. Un body kit, te poate costa oriunde între 300 și 1000 de euro, chiar și mai mult dacă îl faci la comanda, sau dacă vrei fibră de carbon, etc.