| anonim_4396 a întrebat:

Am de doi ani carnetul si vreau sa imi schimb masina(este veche actuala masina).
Cam cat ar costa un Golf sau Passat (cu cutie automata) second hand?
Care este diferenta intre diesel si benzina?
Ce capacitate cilindrica sa aiba motorul?

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Cred ca mai bine ai fii inceput cu un buget maxim sau ceva. Adica un golf 4 automat il poti lua sub 2000 euro dar in acelasi timp se gasesc si golfuri 7 automate cu 10.000 euro, deci chiar nu stiu ce ti-as putea recomanda.
Ca motoare, as zice daca stai mult in oras atunci du-te pe un Golf 1.6 MPI indiferent de an ( exista motorul si pe golf 4 si pe 5 si pe 6) si daca vrei ceva caluti mai multi atunci 1.4 TSI 122cp/125cp (ai grija la distributie la asta). Daca faci multe drumuri in exterior atunci un Golf 4/5 1.9 TDI sau Passat 1.9 TDI dintre cele vechi si din cele noi orice are motorul 2.0 TDI CR 110cp-140cp euro 5. Cam toate au si varianta cu cutie automata. Cele de la VW sunt DSG, deci pretentioase si scumpe de reparat. Personal ca masina cu cutie automata as merge pe un BMW seria 1 sau 3 ( Nu sunt fan BMW dar mi-as lua cu cutie automata in loc de VW).