| Eugeniusu a întrebat:

Cat costa un schimb de ulei intr-un servis auto? Adica manopera si uleiul lor. Si cel mai important, cat dureaza toata treaba? Am motor 1.4 benzina!
Pe langa intrebarea asta, vreau sa stiu ce filtre as mai putea schimba, dar sa nu fie prea costisitor, ca merge cam infundata masina?!

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Undeva la 200-250, ar fi schimbul, cu ulei si filtru, depinde mult si de marca. Durează o jumătate de ora.
Alte filtre de schimbat: aer, benzină, polen.
Daca merge înfundat, fara erori in bord, încearcă întâi niste bujii, iar pe întuneric uita-te la fise. Daca vezi prea multe luminițe pe acolo, schimba si fisele.

| Eugeniusu explică (pentru regis):

Si cu tot cu acele 3 filtre, cam cat m-ar costa (aproximativ)? Si cred ca ai dreptate in legatura cu bujiile, par cam uzate.

| relian a răspuns (pentru Eugeniusu):

Schimba singur man daca nu ai bani, de fapt nu te dau bani afara din casa, altfel nu mai intrai sa intrebi aici.Schimbi tu si ulei si filtru si filtru de aer la motor.Filtru de cabina nu stiu daca masina ta are.Nu toate masinile au filtru pentru cabina.
Masina nu merge infundat din cauza la filtre, dar poti schimba filtru de aer, ala e usor de schimbat, il poate schimba si bunicata daca ii arati cumlaughing.
Daca schimbi tu pui ce ulei vrei, la un service aia iti pun ce au ei sau poate sa puna ceva si sa-ti zica ca au pus dinozaurilaughing eu nu am incredere in romani.Toata treaba nu dureaza, dar depinde de service catti clienti au cat te duci tu la ei.
Dar na acu daca esti barbatu femeie, glumesc dar daca nu te pricepi nici macar sa bati un cui intr-o scandura, e mai bine sa te duci la service.
Eu am spus asta sa poti salva ceva bani.Cineva spune costa 250 de lei, dal la jalea de ulei il schimb in fata usii laughing

| regis a răspuns (pentru Eugeniusu):

Preturile sunt estimative. Depinde mult de masina, la a mea de exemplu toate trei filtrele sunt undeva la 100 de lei. Montajul e o gluma, practic in 5 minute sunt inlocuite toate 3, sa zicem ca ar mai fi 50 de lei totul.
Ar trebui sa il iei in seama si pe poeticul relian, schimbatul uleiului si al filtrelor nu e o operatiune complicata, ar trebui sa o stie orice sofer. Eu o fac din placere, acasa, e un pic urat la golirea uleiului si la filtrul de benzina, unde trebuie sa te tarasti pe sub masina, in schimb la filtrul de aer si cel de polen inlocuirea e atat de simpla incat nu merita deplasarea pana la service.

| Eugeniusu explică (pentru regis):

Inteleg, insa as vrea sa fie schimbate si acele 3 filtre, daca tot sunt acolo pentru schimbul de ulei...