| Prince_Pyckolo_1992 a întrebat:

Sall am cumparat un vw bora 1.4 benzina din 2002 (trecutul masini nu il stiu l-am cumparat de la niste dilari de masini) masina a mers foarte bine, cine cunoaste masina stie ca are optiuni pe ia e o masina eleganta, am fost cu ia la un mecanic i-am schimbat uleiul, filtre (aer, ulei) curea de la alternator, din cate am inteles bucsaraia sta bine, vreau sa-i schimb distributia dar nu prea stau bine cu bani, dar o sa-i schimb si asta, umi ese pe esapament abur sau fum nu-mi dau seama ( am observat ca pe strada la multe masini ese asa) ma gandeam ca daca e fum si e pentru ca ia ulei, va trebui sa-i schimb segmenti si alte cheltueli se merita sale fac sau sa o vand sa caut alta masina?

8 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Depinde de ce culoare are fumul, capoate este abur de la condens, si nu este nici-o problema mecanica.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Si a mea scoate abur si fum atunci cand e rece motorul

| Prince_Pyckolo_1992 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Cat i ia la un motor sa se incalzeasca cati km sau cat timp

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Prince_Pyckolo_1992):

La a mea cand porneste acum are la relanti 1000 de turatii, iar normal are 800, in 3-5 minute se incalzeste

| Prince_Pyckolo_1992 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

La mine scoate mai mult timp, m-am uitat pe net si ma gandesc ca poate e garnitura la chhiloasa dusa, sau nu stiu nu am nici o idee

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Prince_Pyckolo_1992):

Atunci la mecanic

| ginoeugen23 a răspuns (pentru Prince_Pyckolo_1992):

Cand e garditura de chiuloasa dusa iti face presiune in vasul de expansiune... sau iti baga ulei in apa...

| zeulzamolxe666 a răspuns:

Pai scoate fum sau abur? fumul albastru e consum de ulei, fum negru e consum de carburant. daca e abur, e normal, depinde de temperatura de afara.