| Cristi_Cryss_1997 a întrebat:

Cat de mare este rezervorul unui automobil, cati litri? Variaza de la un automobil la altul sau.?

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Media e undeva pe la 50l.
Sunt si cu rezervor mai mic, sunt si cu rezervor de 75, 100...
Depinde de masina.

| OldSoul a răspuns:

Difera de la masina la masina, in general e undeva la 60 de litri, dar dupa cum am spus, difera, masinile cu un consum mai mare au un rezervor mai mare, masinile cu un consum mai mic au rezervor mai mic, dar asta in general nu e o regula.
Este un model de passat intermediar cu consum de 5.5 si rezervor de 100l, deci nu e o regula.

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Da si normal
poate sa fie de 40 de L sau de 100
depinde si de capacitatea motorului, la o masina cu 1.4 n-ai de ce sa pui un rezervor mare pentru ca nu consuma mult, bine ca nici astea cu motor mare care sunt mai noi nu consuma mult, dar deja m-am intins.

| raduraduuu a răspuns:

In general variaza in functie de clasa masinii ( sedan, combi ..etc) dar in general media e de 40-50 l.

| cristi1309 a răspuns:

Depinde la ce masina