| WayhaughtK a întrebat:

Cat de scumpa este intretinerea la un Audi A4?

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La A5-ul meu care e din 2015 o revizie completa cu toata servisarea care o fac din 2 in 2 ani verificari complete la toti parametrii si schimb de filtre, bujii si alte elemente necesare ma costa 140 de lire. La un schimb de ulei 50 de lire pentru filtru si mana de lucru (uleiu il duc eu) asa ca 100 de lire. Depinde ce salariu ai atunci vezi daca e mult sau putin mie mi se pare ieftin.

| Violleta2022 a răspuns:

Destul de scumpa, fiind o masina importata.
Daca masina este nou nouta, probabil ca nu te va costa nimic intertinerea ei pentru primii 5 ani.
Daca este second hand si mai veche de 8-10 ani, atunci asteapta-te la cateva mii de lei pe an, sa-i tot schimbi, sa-i tot repari samd.

| Panamax a răspuns:

Este mai ieftina ca la Logan daca-ti vine sa crezi.
Cauta pe E-piesa diferite piese de intretinere si compara preturile.
Un disc de frana pentru Audi este mai ieftin decat unul de Logan, marca Ate de exemplu sau Delphi.
Placutele de frana, filtrele, bucse etc.
Explicatia este simpla.Se potrivesc pe Golf,pe Passat,pe Seat, pe Skoda si s-au fabricat tone.
Uleiul, becurile, lichidul de racire, de frana costa la fel.

| suntserios a răspuns (pentru Panamax):

Fix mai ieftin:

https://www.epiesa.ro/......155427295/
https://www.epiesa.ro/......155274182/

Audi 590 ron
Logan 103 ron

Kit distributie
https://www.epiesa.ro/......-83152587/
https://www.epiesa.ro/......-83532064/

Audi 524
Logan 304

Noroc ca placutele de frana sunt mai ieftine la audi

https://www.epiesa.ro/......253429449/
https://www.epiesa.ro/......253324806/

SAU NU
Audi 200 ron
Logan 120 ron

deci cum e cu Este mai ieftina ca la Logan daca-ti vine sa crezi?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Panamax):

B7 e model vechi, MCV 2 inca se produce.
Compara piesele B9 cu ultimele modele de Dacie, nu una din 2007, alta 2017.
Stiu ca Dacia e scumpisoara la piese, dar daca iei o comparatie intre un B5 si un Logan din 2004, cumperi Loganul anual, cu cat arunci pe reparatii la Audi.
Plus cat costa manopera reviziei la un Audi cu motorul amplasat longitudinal, sau setul de articulatii suspensie, fata de joaca de la Logan, ca in 2 ore faci revizia, si dai 500 lei in reprezentanta. Hai sa zic 800, daca pui distributie. La unele Audi dai jos botul si pentru un colier defect la un furtun.

| Panamax a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Am cautat sa fie aceeasi motorizare, diametru de disc apropiat si aceeasi grosime.
Apoi exista mereu dilema intre cutie de conserve noua Logan si Audi sh.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Panamax):

Si eu prefer un A4 de la B6 in sus, decat orice Dacie, dar eu nu platesc service.
Pentru un roman de rand, care sta la bloc si intretine masina in service autorizat, Audi pe salariile si infrastructura din tara ar putea fi o decizie impresionant de proasta, fata de Logan, mai ales ca majoritatea orasenilor circula 80% in oras, deci nu ar avea unde sa se bucure de diferentele dintre o suspensie pe 8 brate si una pe 2, sau dintre 1.5 dci si 2.0 tdi/1.4 tsi si 0.9 tce.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din 95 sau din 2019? pe benzina pe motorina? ce motorizare? ce model? ca e o mica mare diferenta intre ele happy