| c1ud3lw a întrebat:

Cat m-ar costa sa inmatriculez un passat din 2001, 2002 sau 2000, motor 1, 9 diesel, ca pe siteuri gen inmatriculari nu imi arata bine.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti calcula folosind calculatorul oficial pentru timbrul de mediu, aici:
http://static.anaf.ro/......_2013.html

suntserios
| suntserios a răspuns:

Intre 600-800euro taxa de timbru in functie de vechimea masinii

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru suntserios):

Salut seriosule, simuleaza un Euro 3, 1900 cm3 diesel, din 2000, sa vezi cu ochii tai, cam cat costa taxa!

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Cam 2000 de euro, taxa, rar si asigurare!

| Maioru a răspuns:

Intra pe site-ul ANAF la calculator timbrul de mediu si treci urmatoarele date:anul fabricatiei, data primei inmatriculari, capacitatea cilindrica, tipul carburantului, emisia de co2 pe care o treci de pe carte, brif sau talon, norma de poluare. Dupa ce afli taxa urmez pasii:RAR identificare, rar si cartea de identitate=100 euro, traducere acte, copii documente=100 ron, plata taxe CEC, Administratia financiara=21 ron, plata asigurare=600 ron, intocmire dosar inmatriculare, plata impozit primarie=150 ron, plata numere politie, rovinieta 180 ron, si alte maruntisuri, timbre fiscale, copii, dosar=50 ron.Acum socoteste singur. Sper ca ti-am fost de folos.Sa ai o zi buna!