| AlexMAV a întrebat:

Locuiesc in Suceava si vreau sa imi cumpar un BMW 320 diesel motor de 2000. El are nr de Brasov. Este obligatoriu sa o inmatriculez pe Suceava? Daca da trebuie mai intai nr rosii? Daca da de ce? Si cat costa?
FUNDA

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Teoretic, e obligatoriu.
Practic, exista o portita: lasi masina inmatriculata pe numele fostului proprietar (cu acordul lui), faci procura/comodat la un notar, si asa ai drept de folosinta si raspundere asupra masinii. In paralel poti face si un contract V-C (e recomandat), pe care il declari doar la fisc, ca sa platesti tu impozitul, pe numele tau.
Atentie insa, Politia nu recunoaste astfel de instrainari, in baza de date a lor ramane vechiul proprietar, iar in caz de amenzi (in special de rovinieta), amenda ajunge la fostul proprietar, lucru care l-ar putea supara, si ar putea merge el la politie sa declare masina vanduta, iar la primul control in trafic ti se vor retine talonul, placutele de inmatriculare, si ai parte si de ceva amenda cel putin, plus ca masina nu mai poate fi folosita decat daca se plateste timbrul de mediu si se reinmatriculeaza (cred ca asta e motivul pentru care n-o treci pe tine).
Singurul loc unde este specificat ca trebuie sa transcrii masina in 30 de zile este in talon, daca se completeaza rubrica "Instrainat catre... La data...". Daca sariti peste acea rubrica la vanzare, si faci procura, nu ai ce pati, circuli legal cu masina.
Atentie si la varsta proprietarului din acte, daca e un tanar sub 28-30 de ani, asigurarea e foarte scumpa, peste 1000 lei pe an la un motor 1.4, deci la 2.0 te rupe.
Te poti uita la pretul ultimei asigurari, cand cumperi masina, ca sa vezi ce te asteapta.
Cat despre numerele provizorii, acestea se scot doar la cererea ta. Daca vrei s-o transcrii, primesti direct numerele definitive.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, odata ce cumperi o masina esti obligat sa o inmatriculezi pe numele tau, iar proprietarul nu e atat de fraier incat sa pastreze masina pe numele lui. Nu nu ai nevoie de numere rosii.

De costat depinde daca are sau nu taxa de timbru platita, dar ti ai cumparat BMW, costurile de inmatriculare nu ar trebui sa fie o piedica nu?

| George8916 a răspuns:

In caz ca nu vrei sa dai 1500-2000 euro ca sa o pui pe numele tau atunci in cartea masinii ramane numele proprietarului actual si ramane cu numerele pe care le are acuma.Tu doar faci actul de vanzare-cumparare(50 lei)+ pretul masinii si o bagi la tine la impozit. Daca are taxa platita si nerecuperata (trebuie sa iti dea dovada de la ANAF si tu nu mai trebuie sa platesti taxa) e mult mai bine, o poti pune direct pe numele tau fara sa mai platesti taxa.

| suntserios a răspuns (pentru George8916):

Odata ce ai facut actul de v-c nu mai functioneaza treaba cu o lasi pe numele lui deoarece esti obligat in 30 zile sa i inmatriculezi pe numele tau.

| George8916 a răspuns (pentru suntserios):

Bine ma si daca vreau sa imi iau o dacie 1300 sau 1310 de naiba fac? dau 2000-3000 euro ca sa o pun pe numele meu si pe masina dau 350 euro? ma crei tampit? normal ca ramane pe numele proprietarului actual! si cand ma opreste politia ii spun ca o so inscriu si asta e (sa imi dea statul bani ca eu nu am!)

| suntserios a răspuns (pentru George8916):

Eu sa fiu proprietar nu as acepta sa vand masina dar sa ramana pe numele meu, toate amenzile sa vina la mine nu?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru George8916):

Gresit

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru George8916):

Daca ai facut act de vanzare -cumparare trebuie sa o inmatriculezi pe adresa de domiciliu

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru George8916):

Cine te pune sa-ti iei masina scumpa?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru George8916):

Daca recunosti in fata politistului ca ai cumparat masina, poti avea probleme.
Pentru controlul in trafic, daca nu e pe numele tau si nu e vorba de o masina imprumutata o zi-doua, trebuie sa prezinti procura notariala.