| pocandpoc a întrebat:

Cat ma costa sa aduc o masina diin Anglia?

4 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Daca este a ta in Anlia cam 300 de euro, daca nu este a ta adica nu ai acte pe numele tau cam 400 de euro si poate ajunge pana pe la 600 pentru masinile scumpe.

Daca apelezi la o firma pretul creste cu aproximativ 100-150 de euro!

| emilitalia a răspuns:

Daca te referi la taxa de prima inmatriculare ar fi bine sa te grabesti deoarece din cate stiu acesta taxa este suspendata pana la 1 ianuarie 2013...deci 0.

| pocandpoc explică (pentru emilitalia):

Emil....am un opel vectra B pe Anglia si ma costa 1500E sa.l inmatriculez pe Ro....inca mai pot s-o inscriu cu 0 banuti?

| emilitalia a răspuns (pentru pocandpoc):

Sper sa te ajute asta dar ar fi bine sa mearga si cineva din tara la fisc si sa intrebe acolo.....Premierul Victor Ponta a declarat astazi, la Slatina, ca taxa de prima inmatriculare, asa cum a existat ea din 2007, nu va mai exista niciodata. Se va introduce, in schimb, o taxa de mediu.

Aflat la Slatina, unde compania Pirelli a prezentat un plan de investitii destinate cresterii capacitatii de productie a fabricii de anvelope, premierul Ponta a precizat ca a fost creat un grup de lucru la nivelul patronatului si al reprezentantilor industriei, cu misiunea de a elabora impreuna cu Ministerului mediului noul act normativ al viitoarei taxe, conform normelor europene de reglementare din domeniu.

Noua taxa va intra in vigoare imediat ce va fi finalizat actul normativ, demers care va trebui sa fie in acord cu politicile si reglementarile Uniunii Europene in materie, a precizat Victor Ponta.

În luna ianuarie 2012, Guvernul a decis ca taxa de primă vânzare a maşinilor înmatriculate înainte de 2007 să fie suspendată până la începutul anului viitor, urmând ca persoanele care au plătit deja această taxă să primească banii înapoi. Taxa auto a fost introdusă de Guvern în luna aprilie 2008, fiind calculată în funcţie de datele tehnice ale fiecărei maşini în parte, pe baza capacităţii cilindrice şi emisiilor de dioxid de carbon.