| 19theeo a întrebat:

Cat platesc pe luna la factura daca incarc acest scuter electric in fiecare zi?

– motor 800W
– baterie 48v 12Ah
– roti de 6 inch
– capacitate maxima 200kg
– cuplu motor 95 N/m
– autonomie 30- 40km
– viteza maxima 50km/h
– greutate 44 kg
– 3 trepte de asistenta a motorului
– display color cu multiple funcții
– alarma din telecomanda
– 2 rânduri de chei
– timp de încărcare între 6 – 8 ore
– incarcator la 220V
– Inaltime ghidon 95cm

tip
Electric scooter
roti (inch)
6inch
baterie
12ah Lithium battery
motor
Gear brushless motor 48V/800W
capacitate maxima
200 kg
autonimie (km)
30- 40km
dimensiuni
141x31x64cm
greutate
44 kg
Material
Seamless steel

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Costurile energiei electrice sunt pe praguri, la noi in tara. Daca locuiesti singur intr-o garsoniera, ai un laptop, 3 becuri de 10W si o masina de spalat folosita o data pe saptamana, probabil ramai pe la 100kW/h pe luna, si ai o factura minuscula, cu pret mic per kW. Daca stai insa cu alte 3 persoane, eventual la casa, si mai aveti si boiler electric, sudeaza tataie prin garaj si merge masina de spalat nonstop, factura voastra se face vreo 300 de lei, aveti numar mare de kW, iar taxarea se face la pret mai mare, dupa normele actuale.
Consumul de kW/h inregistrati de contor datorita incarcarii scuterului tau, se estimeaza citind puterea consumata de incarcator, si durata de incarcare. Tu ne-ai dat doar specificatiile scuterului, nu si a incarcatorului, deci nu putem calcula nimic.
In schimb, te asigur ca o incarcare de 3 ore la 1000W (estimez, habar n-am cat consuma), inseamna 3 kW pe contor, si iti asigura o deplasare de 35-40km. Asta inseamna nici macar 3 lei, cred.
Un scuter pe benzina iti consuma 1-2 litri in cei 40km, adica un cost estimat de vreo 10 lei, cu mult mai mare decat cel al scuterului electric. Daca mai pui si costul uleiului, e nasol.
Deci cu siguranta iesi mai ieftin cu electricul.

| KovacsB a răspuns:

Sa incarci o baterie de 12Ah de 48V ar consuma in jur de 0.6kw.Am luat in calcul randamentul incarcatorului si faptul ca acumulatorul nu o sa fie pe zero.
Sa zicem ca platesti o medie de 1leu pe kwh ar veni undeva la 20 lei pe luna.
Te uiti si tu pe o factura sa vezi cat platesti pe kw.

Răspuns utilizator avertizat