| cristi_1959 a întrebat:

Cine se pricepe la laptop sa-mi zica si mie ce parere are despre urmatoarele caracteristici:
Producator: Fujitsu-Siemens

Procesor: Mobile Athlon 64 3400+

Diagonala LCD (inch): 15.4

Tip display: WXGA (1280 x 800)

Capacitate HDD : 120 Gb

Chipset video: GeForce 8600M

Memorie standard (Mb): 512; Tip RAM: DDR

Unitati optice: 8x Multi-format DVD Burner DL (Double Layer)

Audio: Built-in microphoneSPDIF support. Fully AC97 compliant2x speaker + 1x subwoofer

Baterie: Lithium-ion; Autonomie de lucru (ore): 2:10

Memorie RAM maxima (MB): 2048

Dimensiune Cache procesor (KB): 1024 2nd level cache

Wireless: 802.11 b/g WLAN

Retea: 10/100/1000 Mbps LAN

Modem: Integrated V.92 modem

Sisteme de operare: Microsoft Windows XP Home Edition (cu licenta)

Greutate (Kg): 3.1

Porturi: IEEE13943x USB 2.0 ports1x S-Video (4-pin)1x DVI-I1xVGA-Adapter1 x modem1x LAN1x WLAN1x headphone out combined with 1x SPDIF1x microphone in1x power supply.
Stiu ca nu este asa de mare valoare dar imi trebuie doar pentru al lua dupa mine cand plec prin excursie.

1 răspuns:
| sudsuinededouaori a răspuns:

Nu e nimic de capul lui mai bine gaseste altceva, dai un ban dar nu regreti pentru ca sa iti spun si din ce cauza:
1. Intr-un an pe acest laptop nu se va mai putea rula nici Messenger
2. Placa video e vai de capul ei si niciodata nu stii cand vrei sa joci un joc, tinand cont ca placa video a unui Notebook la marea majoritate nu se poate inlocui.
3. Nu te uita la chestiile mari gen HDD, RAM, si accesorii, acestea se pot inlocui foarte usor.
4. Axeaza-te pe placa video si pocessor, daca nu ai posibilitatea sa cumperi unul CORE 2 DOU, atunci iei unu DUAL CORE, dar sa nu fie sub 2000 MHz (2. 00 GHz) nici unul nici celalalt.
5. Restul ce iti place tie, daca ai banii sa il cumperi nu te duce si da banu ca "Fraiesteanu" pentru ca o sa regreti, si nu uita "Suntem prea saraci sa cumparam lucrui ieftine si de proasta calitate" poti venii cu un PM si iti recomand cateva modele dar sa imi zici un buget in care trebuie sa te incadrezi. Bafta Multa!