| MachineGunj a întrebat:

Cata putere da turbina unui motor?
Un biturbo da putere dubla?

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Conteaza mai mult cat suporta motorul.
Turbina solicita foarte mult bielele, pistoanele, chiar si vibrochenul. Mai mult in functie de cat suporta astea, cresti presiunea si maresti cantitatea de benzina livrata.
Cat despre o turbina, doua sau 4, tot nu cred ca putem scoate nici o teorie.
La un motor V8 de exemplu, biturbo e ceva destul de normal, avand doua perechi de galerii, si 8 cilindri. La un motor cu 4 cilindri in linie, biturbo e o chestie inutila, pentru ca si turbinele normale, puse de fabrica, pot genera presiune mai mare decat cea la care se opresc in configuratia stock.
Deci, daca ai un motor cu turbo din fabrica, urmatorul pas nu este biturbo, ci marirea presiunii la care sa 'sufle' turbina, ca ea poate mai mult. Fabrica a limitat-o la acea presiune pentru a nu uza/sparge motorul, si probabil pentru parametrii mai buni pe partea de consum si poluare.