| Radu15 a întrebat:

Cate indicatoare rutiere triunghiulare sunt cu coltul in jos?(si de ce?)

Răspuns Câştigător
| Brotacelu a răspuns:

Unul singur este, acela de "cedeaza trecerea"
Ca si alte cateva semne de circulatie, sunt facute altfel pentu a-ti da seama si din spate ce semn este sau daca este acoperit cu zapada iarna...trebui sa stii ce este.
uite cateva exemple
Drum cu prioritate - este un indicator in forma de romb
STOP - Este un hexagon
Oprire la trecere cu cale ferata - este crucea Sf Andrei [sau acel X]
Cedeaza trecerea - Este triunghiu cu coltu in jos

Sper ca ai inteles big grin

6 răspunsuri:
| Brotacelu a răspuns:

@mg
Pai si eu ce am spus "desteptule"?

Daca citesti atent vezi ca am specificat!
Sunt unele care au o forma diferita fata de celelalte semne de circulatie pentru a fi recunoscute din spate sau daca sunt acoperite cu zapada/gheata...
dar ce sa iti cer tie cand tu nu citesti un raspuns!

| Radu15 explică:

Britney imi apare doar pagina de google

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La intrebarea " de ce " mai greu cu raspunsul deoarece nu se gaseste pe net.
Unele indicatoare sint unice ca format pentru a putea fi " citite ' si de cei de pe sens opus, adica " citite " din spate.
Asa poti, de exemplu, sa vezi ca cel din dreapta sau stinga are cedeaza trecerea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu ai dat stupid si nu ai explicat -de ce - au o anumita forma! si continui in prostia ta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

" domnule brotacel ", daca nu exista moderatori imi permit sa te fac direct idiot pentru stupidul dat. Daca esti prost si nu cunoasti rostul si rolul semnelor de circulatie, nu te baga.
Forma lor diferita este pentru a putea fi recunoscute din spate, de pe dos... din pacate aceste informatii se gasesc mai greu pe net, pentru cei ca tine care cauta raspunsurile...