| tectonik a întrebat:

Cate indicatoare cunoasteti care reglementeaza prioritatea intr-o intersectie?

Răspuns Câştigător
| jony a răspuns:

1. Drum cu prioritate.
2.Cand e verde la semafor.
3.Prioritate de dreapta.
4.Prioritate fata de circulatia din sens invers.

17 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Eu cunosc 6, dar pentru ca te tii mare sofer, te las sa le identifici singur. Atentie insa, vorbim strict de prioritate in intersectie, nu de alte tampenii.

regis
| regis a răspuns:

Sunt cel putin 6 indicatoare care reglementeaza prioritatea intr-o intersectie.

regis
| regis a răspuns:

@tektonik - dar de "sfarsitul drumului cu prioritate" ai auzit? Dar de "intersectie cu sens giratoriu" ce spui? Sau astea sunt doar pentru fraieri? big grin
Deci raspunsul tau e corect, dar incomplet... Si cam slab pentru un pretins viitor instructor.

regis
| regis a răspuns:

Ai putea si argumenta de ce nu am dreptate?
Daca "drum cu prioritate" se incadreaza la aceasta categorie, este evident si ca opusul lui se va incadra tot aici. In lipsa altui semn, acesta iti spune ca in intersectia urmatoare trebuie sa acorzi prioritate celor care vin din dreapta, prin urmare este un indicator care reglementeaza prioritatea intr-o intersectie.
Semnul "intersectie cu sens giratoriu" este singurul semn care iti indica faptul ca in acea intersectie trebuie sa acorzi prioritate de stanga, prin urmare si acesta reglementeaza tot prioritatea in intersectie.
Si cand spui despre cineva ca nu are dreptate, este de bun simt sa si argumentezi afirmatia.

regis
| regis a răspuns:

Indicatorul este intr-adevar unul de obligare, dar in acelasi timp reglementeaza si prioritatea in intersectia respectiva, exact asa cum spui tu. In lipsa oricarui indicator se aplica prioritatea de dreapta, in momentul in care apare acest indicator prioritatea se schimba, avand prioritate cei care au intrat deja in interectie, sau altfel spus prioritatea de stanga.
La fel cum indicatorul "intersectie cu un drum fara prioritate" face parte din categoria indicatoarelor de avertizare, dar in acelasi timp reglementeaza prioritatea in intersectia urmatoare, la fel si indicatorul "intersectie cu sens giratoriu" reglementeaza prioritatea desi face parte din categoria indicatoarelor de obligare.

regis
| regis a răspuns:

Pai daca vehiculele care circula in interiorul sensului giratoriu vin intotdeauna din partea stanga, unde este eroarea? Ti-as spune eu, insa trebuie sa respectam un minimum de decenta pe site.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Cele mentionate in Codul Rutier. Toate.

| Vizitiul a răspuns:

Cand mi-a trebuit permis am invatat 1 luna jumate' si l-am luat.
La noi are prioritate cel care claxoneaza, zbiara sau care e mai rapid. Nu ti-as recomanda sa te bagi primul!

Răspuns utilizator avertizat
| Zenithf a răspuns:

Mai multe, si cred ca apartin de 3 grupe: de obligatie, de interdictie si de prioritate. Cum ar fi: 1. obligatoriu dreapta, 2.interzis inainte, 3.stop sau drum cu prioritate.