| Feel a întrebat:

Imi puteti spune care e teorema lui menelaos in spatiu, in ce corpuri se aplica (piramide triunghiulare, patrulatere, prisme triunghiulare patrulatere etc.) si pentru cate puncte?

2 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

T. lui Menelaus in spatiu
Pentru un tetraedru(piramida triunghiulara) VABC,daca avem M,N, P, Q apartinind laturilor [VA], [AB], [BC], [VC];
MNPQ sunt coplanare dacă şi numai dacă are loc relaţia:
(MV/MA) x (NA/NB) x (PB/PC) x (QC/QV)=1
Fata de teorema lui Menelaus plana care gaseste conditia de coliniaritate a trei puncte, cea in spatiu gaseste conditia de coplaneitate a 4 puncte

| anutzica001 a răspuns:

Buna au nu am invatat despre asa ceva dar sper ca site-ul asta sa te ajute :
http://www.scribd.com/doc/36477674/5/Teorema-lui-Menelaus