| LeonardRoller a întrebat:

Cati ani tine o baterie de masina din momentul din care am cumparat-o?

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

In mod normal 4 ani dar se poate scurta durata de viata daca bateria ramane prinsa la firele - / + in timp ce masina doarme in parcare sau garaj o perioada indelungata

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde de foarte multe lucruri.
Masinile diesel cu multa electronica, nici macar nu te lasa sa pornesti, daca bateria e mai slaba. La alea normal, ai sa schimbi bateriile mai repede.
Eu insa am niste baterii 'campioane'; pe Dacia 1300 am o baterie originala de Ford, mai veche de 10 ani. A avut-o un prieten pana acum 2 ani pe un Golf diesel, schimbase electrolitul in ea, apoi si-a luat una mai buna; pot sa spun ca masina aia sta degeaba, ma duc dupa cateva luni si porneste la prima cheie, tine curent foarte bine.
Pe masina de zi cu zi am o baterie Rombat care are si ea cel putin 7 ani. Intr-adevar, e ceva mai slaba, daca prinde doua nopti mai reci de -5 grade, deja nu mai am cu ce porni, dar masina e folosita zilnic, si se mentine incarcata (deocamdata).
Am avut o baterie cumparata de noua, Caranda, care m-a tinut doar 3-4 ani. A functionat foarte bine in tot acest timp, dar odata am gasit-o moarta, am incarcat-o, a mai mers un an, apoi a murit brusc, nu mai tinea curent deloc in ea.
Din ce am vazut, nici bateriile Varta nu sunt grozave, tin cativa ani bine, apoi mor brusc, iti fac o bucurie peste noapte, ca trebuie alta baterie, altfel nu mai poti circula.
Macar la un Rombat, te semnalizeaza cu mult timp inainte, ca trebuie inlocuita, poti s-o mai intinzi si un an asa, cu o masina pretentioasa la pornire (ceva pe motorina), daca esti atent cu ea, si n-o lasi nepornita in perioadele geroase.
Deci, depinde de multe lucruri.
Bateriile originale duc foarte mult, Rombat duc si ele mult... Depinde si de exploatare. Daca ai o masina ce consuma mai mult curent decat produce, iti va 'deceda' bateria mult mai repede.

| relian a răspuns:

Depinde ce brand este si cit costa.Eu am o baterie de 10 sau 11 ani nu mai stiu exact data dar asa e aproximativ 10 ani si merge struna.Bine ca e cea mai scumpa baterie, nu ma pricep cum saai zic dar e baterie cu amperaj mare pentru masinile care au statie pe masina hestii de genul asta si poti asculta radioul si fara masina pornita.Am vazut baterii care si dupa 2 ani se duc.Deci depinde de brand si tehnologie zic eu, care se reflecta in pretul bateriei.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

De obicei primesti 2 ani, maxim 3 ani garantie. Bateriile originale cu care ies masinile din reprezentanta tin dublu.

| Anonimuserr a răspuns:

Cam 4 ani Și trebuie schimbată.
Bine, fiecarem așină are un generator de curent pentru acel acumulator (baterie auto). Ca orice acumulator se uzează și nu mai are autonomie după o anumită perioadă. Perioada variază, poate fi și 6 ani pentru cele scumpe.